Capital.ba

Škrebić: Nema socijalnog dijaloga

25.06.2015. / 15:06

skrebicBANJALUKA, Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić izjavio je da u Srpskoj trenutno nema socijalnog dijaloga.

Škrebić kaže da je dužan da traži partnere koji žele da razgovaraju, ukoliko Socijalno-ekonomski savjet Republike Srpske ne bude funkcionisao.

Komentarišući odluku Ustavnog suda Republike Srpske kojom su pojedine odredbe Opšteg kolektivnog ugovora proglašene neustavnim i neusaglašenim sa Zakonom o radu, Škrebić je rekao da je i sam Zakon o radu u koliziji sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.

“Napravili smo kardinalnu grešku jer Zakon o radu nismo donijeli prije Zakona o PIO i Zakona o pravima boraca, zbog čega smo došli u situaciju da su Zakon o radu i Zakon o PIO u koliziji”, rekao je Škrebić nakon tripartitne radionice “Stanje, perspektive i izazovi socijalnog dijaloga u Republici Srpskoj” u Banjaluci.

Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada izrazio je nezadovoljstvo načinom na koji se vodi socijalni dijalog u Srpskoj i ukazao na potrebu da se u njega uključe sve zainteresovane kategorije stanovništva.

On smatra da zakoni iz radno-pravne oblasti moraju da se usklade i donesu u paketu, kao i da Opšti kolektivni ugovor nije potreban, već da treba jačati granske kolektivne ugovore.

“Mi smo donošenje Zakona o radu ispolitizovali, niko ne govori o pravima radnika i radu, već samo nećemo zakon – hoćemo zakon. Ako se već mislilo na to, onda je neko trebalo da vodi računa da ne donosi Zakon o PIO koji je suprotan postojećem Zakonu o radu”, poručio je Belenzada.

Predsjednik Unije sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu Miodrag Femić tvrdi da je nepostojanje socijalnog dijaloga posljedica dodjele fiktivne reprezentativnosti i monopola jednog sindikata nad ostalima.

On je za sutra najavio informativni skup zaposlenih u bolnici Istočno Sarajevo koji nisu dobili platu, niti su im u ovoj godini uplaćeni doprinosi.

“Podržaćemo sve zaposlene u zdravstvenim ustanovama koji ne dobiju platu u roku od 30 dana, a izađu na informativni skup. Ukoliko u narednom periodu ne bude bilo sluha idemo na štrajk upozorenja, a ako ga ne bude ni tada uradićemo sve da to obezbijedimo”, upozorio je Femić.

On je dodao da će Unija u julu pokrenuti peticiju sa ciljem da se izmijenjeni Zakon o zdravstvenoj zaštiti vrati u skupštinsku proceduru, jer je loše izrađen.

“Postavljam pitanje kako ćete platiti čovjeka koji dežura i koji je u pripravnosti, kada za 15 dana napuni kompletnu satnicu predviđenu zakonom? Ko će raditi nakon tih 15 dana kada u zakonu piše da nedjelja mora biti 40 sati sa dežurstvima i pripravnošću”, upitao je Femić.

Tripartitnoj radionici prisustvovali su predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, Ministarstva industrije, energetike i rudarstva i Ministarstva finansija, dok nije bilo predstavnika Saveza sindikata Republike Srpske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!