Capital.ba

Šinik: Mjere Vlade doprinijele stabilizaciji

07.08.2013. / 14:07

drvopreradaBANJALUKA, Aktivnosti i mjere Vlade Republike Srpske doprinijele su stabilizaciji stanja u šumarstvu i snabdijevanju drvoprerađivača, a u preradi drveta proizvodnja je veća za 15,6 odsto, ističe sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta u Privrednoj komori Srpske Lazo Šinik.

“Mjere Vlade daju rezultate i sve njene aktivnosti dovele su do pozitivnih trendova u ovim oblastima“, rekao je Šinik.

On podsjeća da je Vlada Srpske mjere na stabilizaciju stanja u oblasti šumarstva započela 2011. godine i da je održavala tematske sjednice na kojima je bilo riječi o problemima sa kojima se susreću “Šume Srpske“, odnosno šumska gazdinstva i drvoprerađivači.

“U prvih šest mjeseci ove godine `Šume Srpske` ostvarile su pozitivan rezultat u poslovanju, a mali broj šumskih gazdinstava suočava se sa gubicima, što je veoma važno“, kaže Šinik i napominje da je neophodno izvršiti reorganizaciju “Šuma Srpske“.

Prema njegovim riječima, u ovom godišnjem periodu puno je jednostavnije da se u punom kapacitetu vrši snabdijevanje drvoprerađivača i to je olakšavajuća situacija.

Šinik navodi da postoje izvjesni problemi kada je u pitanju konjuktura četinarskog drveta, jer je veća ponuda od potražnje, ali i da bi taj problem trebao biti riješen.

“Važno je da je u prvih šest mjeseci ove godine veća proizvodnja u šumarstvu u odnosu na isti period prošle godine za oko dva odsto“, napominje Šinik.

On naglašava da je proizvodnja namještaja u prvih pola godine povećana za 15,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

“To su dobri trendovi i pokazatelji, jer se održava potražnja za proizvodima drvne industije na izvoznom tržištu. Ukupan izvoz drvnih sortimenata je u prvih pet mjeseci ove godine povećan za 18,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine“, precizira Šinik.

On navodi da se i na tržištu EU potražnja za drvnim sortimentima iz Republike Srpske konstantno održava i da je zbog toga povećan izvoz.

“Učešće namještaja u izvozu je oko 50 odsto. To je za nas veoma bitno, jer nam je bio cilj da se obezbjedi veće učešće namještaja u ukupnom izvozu drvne industrije“, zaključio je Šinik, koji vjeruje da će pozitivni trendovi biti nastavljeni. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!