Capital.ba

Sindikati regiona “sabijaju redove”

13.02.2014. / 17:05

beogradBEOGRAD, Predstavnici reprezentativnih sindikata zemalja regiona ocijenili su danas u Beogradu da je, u svjetlu promjena radnog zakonodavstva, potrebno da “sabiju redove” da bi se sačuvala prava radnika i teret krize ravnomjerno raspodijelio. 

“Spona sindikata je stvaranje barijere prema onima koji su se prije nas ujedinili vrlo čvrsto, kriminalci i lopovi i vlasnici kapitala, a po potrebi i političari”, rekla je predsjednik Konfederacije sindikata BiH Ranka Mišić na konferenciji za novinare u pauzi dvodnevnog međunarodnog skupa.

Mišićeva, koja je i predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske, istakla je da to daje za pravo sindikatima oba entiteta u BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, okruženja i šire, da zajedno djeluju radi očuvanja minimuma zajedničkog interesa.

Ona je ukazala da je donošenje zakona o radu jedan od najvažnijih zakona, jer se njime definiše ono što treba da održi ekonomiju jedne države.

Mišićeva je istakla da je zakon o radu nacionalno pitanje, a ne ekskluzivitet i pitanje koje se tiče samo Vlade, poslodavaca i sindikata.

Prema njenim riječima, taj zakon se ne tiče samo zaposlenih, nego i penzionera i nezaposlenih i oni moraju biti dio kampanje “stop urušavanju stečenih radničkih prava” i “stop zakonima koji su protiv čovjeka”.

“Danas smo potvrdili da je jedinstvo o ovom pitanju i razumijevanje njegove važnosti bitno za sve naše članove i građane u našim zemljama. To treba da bude informacija i za naše vlade, koje su sebično obećale međunarodnim finansijskim organizacijama iza zatvorenih vrata kako će za tili čas donijeti zakon o radu”, rekla je Mišićeva.

Ona je ocijenila da je takav postupak ponižavanje vlastitog naroda i poručila da je za donošenje zakona o radu potreban opšti konsenzus, mirna atmosfera i traženje ne loših, nego boljih rješenja za sve tri strane.

“Ne može razlog za donošenje zakona biti u tome da se sve ono što poslodavci – privatnici ili u javnim preduzećima, ne primjenjuju, briše kao pravo iz zakona. To je vrlo loš koncept koji ne može da prođe”, poručila je Mišićeva.

Izvršni sekretar Panevropskog regionalnog savjeta sindikata Grigor Gradev rekao je da su ekonomisti potcijenili problem nepravične distribucije bogatstva i upozorio da prebacivanjem cijelog tereta krize na leđa radnika može doći do socijalnog bunta.

On je predložio da se kroz socijalni dijalog dođe do prijedloga koje će vlade regiona predočiti MMF-u kako da riješe problem nejednakosti uz svojim zemljama.

Predsjednik Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” iz Srbije Branislav Čanak istakao je da se ova upozorenja sindikata moraju svakodnevno ponavljati.

On je najavio da će za dvije nedjelje u Hrvatskoj biti održan dvodnevni skup kome će prisustvovati svi predstavnici reprezentativnih sindikata bivših republika SFRJ kako bi pokazali solidarnost sa kolegama u Hrvatskoj, koje zbog štetnih izmjena Zakona o radu planiraju da uđu u štrajk.

Kako je danas objašnjeno, predstavnici hrvatskih sindikata nisu došli u Beograd, jer se pripremaju za eventualni generalni štrajk u slučaju da u Hrvatskoj na snagu stupi novi zakon o radu.

Organizatori dvodnevnog međunarodnog sindikalnog skupa, koji je danas počeo u Beogradu, su Međunarodna konfederacija sindikata, Panevropski regionalni savjet i Evropska konfederacija sindikata.

Sa skupa je Međunarodnoj konfederaciji sindikata u Briselu upućeno pismo Ranke Mišić u kojem je zatražena podrška današnjoj konferenciji u Beogradu, te objašnjen nivo prava radnika u zemljama regiona i potreba sindikata da ta prava zadrži. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!