Capital.ba

Sindikat industrije Srbije: Javni sektor nije krivac za probleme

08.09.2014. / 18:59

industrijaBEOGRAD, Sindikat industrije Srbije saopštio je danas da je prijedlog Unije poslodavaca da se plate u javnom sektoru smanje 25 odsto, a penzije 20 odsto neprihvatljiv i “da javni sektor nije glavni krivac za sve nevolje u kojima se Srbija našla”.
“Optužbe na račun javnog sektora imaju za cilj da prikriju stvarno stanje srpske privrede i pogubne posljedice privatizacije i takozvanog privatnog sektora u privredi Srbije. Teza da privatni sektor izdržava ‘parazitski javni sektor’ je izmišljotina Unije poslodavaca Srbije kojom zamajavaju javnost u isto vrijeme tražeći pogodnosti za sebe od Zakona o radu pa do subvencija iz budžeta za privatni sektor“, navodi se u saopštenju tog sindikata.
Najveći teret “izdržavanja”, prema ocijeni sindikata industrije snose građani Srbije preko PDV-a, akciza i poreza.
Budžet Srbije 70,7 odsto se puni iz PDV-a akcizama koji plaćaju građani, a porez na dohodak građana u budžetu učestvuje sa 5,1 odsto i plaćaju ga svi zaposleni u Srbiji, navodi se u saopštenju tog sindikata.
Plate su vlasništvo onog ko je tu platu zaradio, a to su radnici, a u ovih 5,1 odsto ulaze i porezi zaposlenih u javnom sektoru.

 

Inače porez na dobit preduzeća u Srbiji od 15 odsto najniži je u Evropi koji u prosjeku iznosi 23,5 odsto.
“Građani Srbije izdržavaju sve, pa i te iste poslodavce. Umjesto da se založi da plate u privatnom sektoru polako dostignu, pa i prestignu plate u javnom sektoru demagozi iz Unije poslodavaca Srbije rješenje vide u smanjenju plata i penzija, zanemarujući činjenicu, da bi većina poslodavaca mogla da ugasi svoj ‘biznis’ da im nije države i javnog sektora“, navodi se u saopštenju sindikata.

Pored toga javni sektor na koji se toliko baca drvlje i kamenje zapošljava oko 45 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji i ti ljudi primaju plate i plaćaju porez.
Sindikat osporava i drugi tezu da je javni sektor „glomazan”, ocjenivši da je to samo “mantra” da se obezvredi uloga javnog sektora. Ukupan udio zaposlenih u javnom sektoru sa javnim preduzećima iznosi 7,6 odsto ukupnog broja stanovnika Srbije. U Hrvatskoj je taj procenat jedan odsto veći, u Sloveniji dva odsto, kao i u Britaniji i Poljskoj, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se podsjeća da je Sud za ljudska prava u Strazburu, prema tužbama koje su pokrenuli građani Srbije protiv države Srbije, stao na stanovište da su plate (i penzije) lična imovina građanina i da je država Srbija dužna da građaninu obezbjedi nesmetano korišćenje te imovine.
“Olako licitirati sa administrativnim smanjenjem plata i penzija, a ne vodeći računa o posljedicama takve administrativne mjere je u najmanju ruku neozbiljno i neodgovorno“, poručuje taj sindikat. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!