Capital.ba

Simoneti: Bankrotirao 20-godišnji razvojni model Slovenije

20.02.2014. / 15:59

Marko SimonetiLJUBLJANA, Bivši predsjednik Nadzornog odbora Nove Ljubljanske banke (NLB) Marko Simoneti izjavio je danas da su 2011. godine, pri prvom pokušaju prodaje navećeg slovenačkog trgovinskog lanca Merkator, postojali veliki politički otpori toj transakciji.

“Pritisci su bili vrlo očigledni, od ministra poljoprivrede, a i drugih ministara koji su se javno izjašnjavali protiv prodaje. Niko nije skrivao mišljenje o tome šta bi NLB trebalo da čini u vrlo konkretnim transakcijama”, rekao je Simoneti, prenose slovenački mediji.

On je govorio pred specijalnom parlamentarnom komisijom koja istražuje uticaj politike na poslovanje slovenačkih banaka u proteklim godinama kada je u bankama došlo do velikih gubitaka i loših kredita.

Simoneti je bio predsjednik nadzornog odbora NLB-a od 2009. do 2011. godine, kad je ta banka pokušala da proda svoj 10-procentni udio u Merkatoru, ali je odustala zbog političkih pritisaka sa obrazloženjem da to nije u nacionalnom interesu.

Simoneti je rekao da je u NLB postojao stalni konflikt dva najveća vlasnika – slovenačke države i belgijske banke KBC – koje su imale različite poglede na ulogu NLB.

Prema njegovim riječima, pritisci su dolazili od strane ministara i javnosti, a slovenačka politika često se suprotstavljala prihvaćenoj strategiji koju su u banci zastupali uprava i nadzorni odbor.

Na pitanje zašto je NLB slabo poslovala, on je rekao da se razvojni model u kome se insistiralo na domaćim vlasnicima banaka, pokazao neuspješnim, jer domaćeg kapitala nije bilo dovoljno.

“Dvadesetogodišnji razvojni model Slovenije je bankrotirao”, rekao je Simoneti. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!