Capital.ba

Sektorska strategija za prirodni gas u okviru energetske strategije

28.02.2012. / 14:31

SARAJEVO, Republika Srpska je dobila energetsku strategiju na osnovu koje će biti urađena i sektorska strategija za prirodni gas koja će definisati razvoj gasnog sektora u Srpskoj, izjavio je danas Semin Petrović iz Istraživačko-razvojnog centra za gasnu tehniku, organizatora Pete Međunarodne gasne konferencije regiona jugoistočne Evrope ”Prirodni gas u svjetlu novih intencija na energetskom tržištu”.

Podsjetivši da u Srpskoj postoji koncesija na gasovod “Sava”, izdata 2001. godine, koji bi išao od Bijeljine do Novog Grada, Petrović je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da se po tom pitanju nije daleko odmaklo, ali da bi sektorska strategija o gasu trebalo da pruži odgovor i za taj gasovod i kompletnu distribuciju gasa u Srpskoj.

Petrović je dodao da Federacija BiH ima strateški plan razvoja energetskog sektora, u kome su definisani sektori prirodnog gasa i određeni razvojni projekti, među kojima su gasifikacija Srednjobosanskog i Unsko-sanskog kantona i gasovodi Zenica – Brod i Sarajevo – Ploče.

Napomenuvši da su u bivšoj SFRJ gasni sektori razvijani pojedinačno, pa je BiH prirodni gas imala prvo samo u Sarajevu, a potom u Zenici i nešto kasnije u Kreševu i Kiseljaku, Petrović je ukazao da veliki dio BiH još nema pristupa mrežama gasovoda.

Govoreći o Petoj Međunarodnoj gasnoj konferenciji regiona jugoistočne Evrope, koja se održava u Sarajevu, Petrović je izrazio nezadovoljstvo brojem učesnika iz BiH, jer je konferencija organizovana zbog kompanija i ljudi iz BiH.

“Posebno čudi da niko nije došao iz travničke regije i Unsko-sanskog kantona, koji hoće da razvijaju gasnu mrežu”, istakao je Petrović i dodao da niko nije došao ni iz skupštinskih komisija u BiH, kojima je energetika u opisu posla.

Izvršni direktor “Srbijagasa” Miroslav Malobabić ocijenio je da države u regionu generalno imaju problem, jer nisu određeni prioriteti po važnosti kada je riječ o njihovom međusobnom gasnom povezivanju.

“Svako razvija svoju koncepciju. Bilo bi dobro kada bi napravili prvi prioritet koji bi riješio i dao odgovore na pojedinačne zahtjeve svih zemalja regiona. Da bi se išlo ka krajnjem cilju, a to je energetska stabilnost regiona, potrebno je odrediti prioritete”, istakao je Malobabić.

Ocijenivši da zemlje regiona treba da iskoriste priliku izgradnje gasovoda “Južni tok” i porade na obezbjeđivanju potrošača za tako velike količine gasa, Malobabić je rekao da je planirano da i BiH, posredstvom gasovoda “Sava”, bude povezana sa “Južnim tokom”, što bi i za nju i za Srpsku bilo od velike koristi.

Malobabić je naveo da Srbija od gasovoda “Južni tok”, samo naplatom tranzitne takse za 400 kilometara gasovoda, očekuje od 200 do 500 miliona evra godišnje.

“Na skupu se govorilo o povezanosti struje i gasa i upravo u budućnosti vidimo šansu u povećanju potrošnje gasa kroz proizvodnju električne energije. Regija je trenutno u deficitu sa strujom i gasom”, rekao je Malobabić i dodao da su rješenje za to gasne elektrane, a kao primjer naveo njihovo funkcionisanje u Njemačkoj.

Vladimir Đurović iz hrvatskog “Plinakroa” rekao je danas da je gas energent održivog privrednog razvoja. “Zapadni Balkan ima potencijal od 20 milijardi potrošnje gasa, a danas je to daleko manje, oko trećine”, istakao je Đurović.

On je ocijenio da dodatni zamah mogu dati veliki projekti, koji će u nekim zemljama ojačati izgradnju infrastrukture, te precizirao da bi se na jedan od tih velikih projekata trebalo da “nasloni” regionalni projekat Jadransko-Jonskog gasovoda. “Za izradu studije izvodljivosti Jadransko-Jonskog gasovoda dobijeno je 3,5 miliona evra i u ponedjeljak je počeo rad na tome”, napomenuo je Đurović.   Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!