Capital.ba

SB: Siromaštvo u Rusiji raste po najbržoj stopi od 1999.

07.04.2016. / 9:38

moskvaMOSKVA, Siromaštvo u Rusiji raste po najbržoj stopi od teških dana finansijske i političke krize u toj zemlji 90-ih godina prošlog vijeka, upozorila je u srijedu Svjetska banka.

Ova organizacija, koja je takođe srezala projekcije privrednog rasta Rusije, kaže da će 20,3 miliona ruskih građana ove godine živjeti u siromaštvu ili ispod zvanične granice siromaštva koja iznosi 9.662 rubalja (142 dolara) mjesečno, prenosi agencija AP.

Ruska statistička služba je prošlog mjeseca saopštila da je broj ljudi koji zvanično žive u siromaštvu skočio za skoro 20 odsto u prošloj godini, na 19,2 miliona, što je 13 odsto cjelokupne populacije.

“Prognozirano povećanje siromaštva u 2016. godini će vratiti stopu siromaštva na nivo iz 2007. godine. To će biti najveći rast stope siromaštva od krize iz 1998/1999. godine, i znatno će premašiti stopu rasta siromaštva zabilježenu tokom globalne finansijske krize u 2008. godini”, navodi se u izvještaju Svjetske banke.

Dalje se dodaje da vlada u Moskvi “ne posjeduje dovoljno sredstava kako bi se uhvatila u koštac sa siromaštvom”.

Prema projekcijama Svjetske banke, ruska privreda će ove godine zabilježiti negativnu stopu rasta od 1,9 odsto, jer je pad cijena nafte umanjio njene prihode od izvoza tog energenta, a takođe je suočena sa međunarodnim sankcijama.

To je znatno lošija projekcija u odnosu na prethodno prognozirani pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) Rusije od 0,7 odsto, ocijenjuje AP.

Glavni ekonomista SB za Rusiju, Birgit Hansl, pohvalila je rusku centralnu banku za obuzdavanje inflacije, ali je upozorila da postoji pritisak na vladine finansije.

“Očuvanje fiskalne održivosti će postati izuzetno veliki izazov, jer niske cijene nafte štete fiskalnim rezervama”, navodi se u njenom saopštenju.

Novi izvještaj banke bazira se na prosječnoj cijeni nafte od 37 dolara za barel u 2016. godini, umjesto prethodno projektovanih 49 dolara za barel. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!