Capital.ba

Šansa Srpske u razvoju turizma

26.10.2013. / 19:26

srpski turizamMOSKVA, Turizam bi trebalo da bude jedna od glavnih privrednih grana razvoja i unapređenja života u Republici Srpskoj, kao i finansijske samostalnosti Srpske, prenosi “Glas Rusije”.

“Podaci o velikom povećanju posjeta ruskih turista Republici Srpskoj i sve veće aktivnosti turističkih organizacija u prezentovanju i ponudi turističkih kapaciteta Republike Srpske govore o tome da Srpska i njene ljepote mogu ravnopravno učestvovati na svjetskom turističkom tržištu”, naglašava ova radio stanica.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske i Turističke organizacije Republike Srpske, posjete ruskih turista u tekućoj, kao i u prošloj godini su premašile stoodstotno uvećanje.

U 2011. godini u Republici Srpskoj je zabilježeno 4.599 noćenja ruskih gostiju, dok se taj broj udvostručio u 2012. godini i iznosio je 9.328 noćenja. U 2013. godini, prema podacima do oktobra, ruski turisti su imali najviše noćenja u ukupnom udjelu stranih turista ne računajući države iz okruženja /Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Slovenija/.

“Turistička organizacija kao javna ustanova za razvoj, unapređenje i promociju turizma Republike Srpske je, između ostalog, prepoznala i rusko tržište kao jedno od veoma zanimljivih za promociju naših destinacija”, rekla je za “Glas Rusije” predstavnik Turističke organizacije Republike Srpske Ana Lakić.

Ona je naglasila da se u zadnjih nekoliko godina bilježi veliki porast posjeta ruskih turista u Republici Srpskoj.

“Bilježi se čak stodstotno povećanje. Radi se još uvijek o relativno skrominm brojkama, ali je to povećanje iz godine u godinu, tako da smo sve zanimljiviji ruskom tržištu”, navela je Lakićeva.

Ona je istakla da su najprivlačnije destinacije u Republici Srpskoj one koje gravitiraju prema Crnogorskom primorju, pošto se veliki broj turista iz Rusije nalazi u Crnoj Gori.

“Destinacije u Hercegovini, između ostalih, i Trebinje bilježe veliki porast posjeta ruskih turista kojima je veoma interesantan obilazak manastira Hercegovine, takođe i vinarija, te i ostali istorijsko-kulturni motivi Hercegovine”, rekla je Lakićeva.

Ona je dodala da postoje najave novih avionskih linija i Banjaluka će samim tim biti bolje povezana sa Beogradom što još više olakšava i stimuliše nove posjete ruskih turista.

“Takođe, velika šansa za povećanje dolaska i noćenja turista iz Rusije nalazi se upravo u tome što je Hrvatska ulaskom u EU uvela vizni režim Ruskoj Federaciji, tako da je veliki broj ruskih turista promijenio svoju destinaciju i boravi u nekim drugim državama koje nemaju vizni režim. Republika Srpska može pronaći u tome šansu za boravak većih grupa ruskih turista”, kaže Lakićeva.

Ona je rekla da Turistička organizacija Republike Srpske radi promotivne aktivnosti prema ruskom tržištu, u čemu sarađuje sa Predstavništvom Republike Srpske u Moskvi.

“Trenutno turističke organizacije Istočnog Sarajeva i Višegrada učestvuju u organizaciji posjete turoperatera iz Rusije koji će početkom novembra boraviti na Jahorini. Prije toga će biti u posjeti Srbiji, a onda će preko Višegrada, obilaskom Andrićgrada doći na Jahorinu gdje će boraviti tri dana”, ističe Lakićeva.

Ona je navela da su planirani susreti sa turističkim agencijama Republike Srpske i sa predstavnicima hotelijera.

“Poslije toga će otići u posjetu Etno-selu `Stanišići` kod Bijeljine i nastaviti svoje putovanje nazad za Srbiju”, dodala je Lakićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!