Capital.ba

Samo BiH bez jeftinog rominga?

04.07.2013. / 7:50

slikaSKOPLJE, BANJALUKA, Resorni ministri Srbije, Makedonije i Crne Gore juče su u Skoplju potpisali i uputili pismo Evropskoj komisiji kojim predlažu proširenje primjene uredbe EU o cijenama rominga i na ove tri države, što bi donijelo nižu cijenu rominga i za njihove građane.

Prema uredbi EU, od 1. juna prošle godine smanjene su razlike između nacionalnih i roming tarifa u zemljama članicama, te će biti dalje snižavane u narednim godinama.
Ministri Rasim Ljajić, Vujica Lazović i Ivo Ivanovski pismom su predlažili Briselu snižavanje cijena rominga za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije, prilikom korištenja usluga mobilne telefonije tokom boravka u zemljama EU.
“Mi stalno sprovodimo direktive i zahtjeve EU i krajnje je vrijeme da Unija obrati pažnju na naše zahtjeve”, rekao je Ivanovski nakon potpisivanja.
S obzirom na to da građani Hrvatske od 1. jula, ulaskom te zemlje u EU, već koriste niže cijene impulsa i SMS poruka preko mobilnih telefona u drugim zemljama članicama, građani BiH će ostati jedini na prostoru bivše Jugoslavije bez povlastice jeftinijeg rominga na evropskom tlu.
Damir Hadžić, ministar transporta i komunikacija BiH, juče se nije javljao na telefon, kako bi objasnio zbog čega se službeno Sarajevo nije priključilo inicijativi Beograda, Podgorice i Skoplja prema Briselu.
Mesud Lakota, predsjednik Udruženja potrošača iz Sarajeva, kaže da on nema dileme zbog čega BiH nema među zemljama potpisnicama, smatrajući da je ovo samo još jedan u nizu dokaza da su se bh. vlasti “otuđile od naroda”.
“Potrošači već godinama vode borbu da se smanje cijene rominga, ali to očito nikome od uključenih strana nije u interesu – ni vlastima ni telekom kompanijama, koje ne žele da smanje svoje superprofite. Kod nas se stalno priča o liberalizaciji tržišta, a skoro da ništa od toga ne vidimo na terenu, jer su nam cijene razgovora među najvišima u Evropi, pogotovo kada se poredi kupovna moć građana. Većina građana kada ode u inostranstvo ne smije zbog visine troškova ni da se javi na telefon, a kamoli da zove”, ističe Lakota.
U telekom kompanijama u BiH nisu bili previše raspoloženi za priču na ovu temu. Samo su nam iz “HT Eroneta” odgovorili da su oblasti rominga i primjene Uredbe EU pitanja za nadležne institucije u BiH i vlasnike.
Cijene poziva iz mobilnih mreža BiH prema zemljama EU zavise od toga čiji ste korisnik usluge od domaća tri operatera – banjalučkog “M:tela”, mostarskog “HT Eroneta” ili sarajevskog “BH Telecoma”.
U “HT Eronetu” navode da su od maja, odnosno juna, usluge rominga iz mreža partnerskih mobilnih operatera u 15 evropskih zemalja povoljnije i više od 50 odsto, zavisno od operatera i destinacije koja se poziva.
“Pozivi prema BiH, pozivi prema brojevima iz zemalja u kojoj se korisnik nalazi, kao i pozivi prema ostalim zemljama sada po minuti iznose 1,67 KM, za razliku od dosadašnjih cijena koje su, zavisno od mobilnog operatera, bile između 2,50 KM do četiri KM. Cijena SMS poruka takođe je znatno povoljnija prema svim mrežama i iznosi 0,27 KM, umjesto dosadašnjih od 0,40 do 0,50 KM”, kazao je Vanja Gavran, portparol “HT Eroneta”.
Prema trenutnim tarifama, korisnici “M:tela” u osnovnom pripejd paketu minut poziva prema Hrvatskoj plaćaju 0,76 KM, prema takozvanoj drugoj zoni (Slovenija, Italija, Austrija, Njemačka…) 1,46 KM, a za treću zonu (Velika Britanija, Belgija, Mađarska…) 2,63 KM.
Korisnici “BH Telecoma” pozive prema Hrvatskoj plaćaju 0,70 KM po minuti, a prema svim ostalim državama EU 1,53 KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!