Capital.ba

Samaras: Grčka traži otpisivanje duga

17.11.2014. / 9:41

509386_greeces-prime-minister-antonis-samaras-ap_fATINA, Grčka traži otpisivanje još jednog dijela državnog duga, kao “nagradu” za svoje reformske napore, ukazao je u nedjelju premijer Antonis Samaras, dva dana pošto je statistika potvrdila da se privreda Grčke vratila rastu.

“Grčka traži dodatno smanjenje svog javnog duga kao nagradu za svoj uspjeh u sprovođenju (evropskog) programa koji će se završiti (krajem decembra)”, napisao je premijer u članku za atinski list “Katimerini”.

Brisanjem potraživanja od 105 milijardi evra aprila 2012. godine, Grčka je dobila “najveće restrukturiranje u istoriji javnog duga”, a nekoliko mjeseci kasnije i smanjenje duga za 20 milijardi evra kroz razmjenu obveznica koje su bile u privatnom vlasništvu.

Poslije šest godina duboke recesije koja je izazvala pad bruto-domaćeg proizvoda (BDP) za 25 odsto, grčka statistika je u petak potvrdila povratak privrede u rast od 0,7 odsto u trećem kvartalu što je na godišnjem nivou ravno rastu od 1,7 odsto, a i podaci iz prva dva kvartala ove godine su revidirani naviše.

Samaras je poboljšanje javnih finansija pripisao reformi države koja je od početka dužničke krize 2010. pod nadzorom povjerilaca – Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.

Međunarodni krediti koje je Grčka od tada dobila od EU i MMF iznose 240 milijardi evra čime je javni dug 2013. dostigao 175 odsto BDP i premašio 318 milijardi evra.

“Potrebno je potvrditi održivost duga”, napisao je Samaras i podsjetio da se EU na samitu novembra 2012. obavezala na još jedno smanjenje duga pod uslovom da Grčka ozdravi svoje finansije.

Ali, odnosi Grčke s kreditorima sada su ponovo napeti, te je uobičajena, redovna posjeta visokih predstavnika trojke (EU, Evropska centralna banka i MMF) posljednjih nedjelja nekoliko puta odlagana, uglavnom zbog kašnjenja reformi.

Pred kraj Evropskog programa, koji se završava u decembru, Grčka želi da se oslobodi strogog nadzora povjerilaca i želi da pregovara o mekšem “post-programu”, kakav imaju druge prezadužene zemlje južne Evrope i Irska. Beta

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!