Capital.ba

SAD: Rejting kao da nije ni smanjen

07.08.2012. / 9:50

VAŠINGTON, Godinu dana nakon što je bonitetna agencija S&P potresla finansijsko tržište odlukom da smanji kreditni rejting SAD za jedan nivo, to kao da se nije ni dogodilo.

Smanjenje kreditnog rejtinga SAD s AAA, prvi put u istoriji još od 1917. godine, kada su SAD dobile tu ocjenu, zaprijetilo je haosom na tržištu, povećanjem prinosa od američkih obveznica, smanjenjem vrijednosti dolara i odlaskom investitora sa američkih berzi – dan kasnije indeks Njujorške berze Dau Džons je pao za 635 poena.
Godinu dana kasnije, odluka Standard end Purs kao da nikada nije ni donijeta – prinos na dugoročne obveznice je znatno niži, Dau Džons raste i od tada je dobio više od 1,600 poena, dok je zlato pojeftinilo, iako se očekivalo da će se investitori okrenuti kupovini tog metala što bi mu povećalo cijenu.

Druge velike bonitetske agencije Mudis i Fič su takođe tada najavile da bi mogle smanjiti američki rejting, ali to nisu uradile.

Teško je zamisliti odlučnije upozorenje da američka vlada neće moći da plati svoje dugove, od smanjenja rejtinga prošle godine 5. avgusta, ali, kako navodi AP, “stvari nisu tako jednostavne”.

Standard end Purs je smanjio rejting federalnog duga SAD zbog bojazani da nefunkcionalni američki politički sistem s dvije oštro suprotstavljene partije neće moći da izrodi uvjerljiv plan za smanjenje duga.

Republikanci i demokrate su, međutim, u ćorsokaku u odnosu prema dugu, kao i prije godinu dana. Ne mogu se dogovoriti kako da smanje deficit u budžetu koji bi na kraju ove fiskalne godine, 30. septembra, mogao biti 1.100 milijardi dolara.
Dvije rivalske strane su prošle godine donijele plan koji bi mogao da ih primora na kompromis: ako ne budu mogle da se dogovore o budžetu do kraja godine, stupiće na snagu mjere smanjenja potrošnje i povećanja poreza – ukupno za 600 miliona dolara.

To je daleko više nego što dvije strane žele, a to bi američku privredu, upozorova kongresna kancelarija za budžet, moglo ponovo odvesti u recesiju.

Uprkos upozorenju Standard end Pursa i političkom zastoju, investitori i dalje traže američke obveznice. Imajući u vidu krizu u Evropi i neizvjesnost u drugim dijelovima svijeta, američke obveznice i dolar i dalje djeluju kao najbezbjedniji za investiranje.

Indeks Dau Džons je i pored prvobitnog velikog pada poslije odluke Standard end Pursa, od tada porastao za 14 odsto.

Vrijednost dolara je porasla za šest odsto u odnosu na valute najvećih američkih trgovinskih partnera, dok je cijena zlata opala za tri odsto.

Rejting AAA kod Standard end Pursa ima 11 zemlja, među kojima Velika Britanija, Njemačka i Australija, ali SAD imaju dolar – svjetsku valutu kojom se uglavnom plaćaju poslovi, te je ona i dalje tražena i zato su male šanse za drastičan gubitak njegove vrijednosti. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!