Capital.ba

SAD agresivno lobirale za GMO

16.05.2013. / 7:15

gmoLONDON, SAD su sprovele agesivnu kampanju lobiranja u cilju slamanja otpora protiv američke genetski modifikovane hrane (GMO) u Evropi i drugim zemljama, otkriveno je uvidom u preko 900 američkih depeša.

Američki zakonodavci lobirali su u inostranstvu da bi promovisali GMO usjeve kao što je soja, pokazala je analiza zvanične prepiske Vašingtona, prenosi britanski “Gardijan”.

Grupa Fud end voter voč (FWW) iz Vašingtona analizirala je oko 900 diplomatskih dokumenata koje je prije dvije godine objavio Vikiliks i otkrila pažljivo smišljenu kampanju za slamanje otpora prema GMO u Evropi i drugim zemljama i promovisanje velikih američkih kompanija iz poljoprivrednog sektora, piše list.

Dokumenti pokazuju da su u Evropi i drugim dijelovima svijeta sprovedene razne strategije, organizovani seminari o novim biotehnologijama i konferencije za štampu sa ciljem da se naučnici, mediji, poljoprivrednici, zvaničnici i uopšte veliki igrači u toj grani privrede, ubjede da su genetski modifikovani proizvodi bezbjedni i korisni.

Izvještaj FWW nudi dalji uvid u moć poljoprivredne i biotehnološke industrije u SAD, nakon što je američki Vrhovni sud stao na stranu Monsanta u naporima te kompanije da nametne svoje genetski modifikovano sjeme soje. Sud je presudio da jedan poljoprivrednik iz Indijane mora direktno od Monsanta da kupuje sjeme svaki put kada planira novi zasad soje.

Potezi Stejt departmenta zadiru i na pravni teren, navodi FWW, dodajući da su se zvaničnici SAD u inostranstvu protivili jasnom obilježavanju i zabrani uvoza GMO proizvoda.

U izvještaju grupacije se navodi da se u depešama u oko sedam odsto slučajeva imenuju pojedinačne kompanije, a u šest odsto upravo Monsanto.

Takva “korporativna diplomatija” dva puta je učestalija u odnosu na diplomatske napore za pomoć u hrani u svijetu, navodi FWW.

Izvršna direktorka FWW Venona Hauter kaže da je uznemirujuće što je američka vlada uložila toliko truda u promovisanje GMO industrije.

“Posebno me brine što toliko depeša ima veze sa izmjenom zakona i propisa u brojnim zemljama. Umjesto da se usredsrede na bezbjednost i promovisanje demokratije, oni se fokusiraju na pritiskanje stranih vlada”, navela je Hauter. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!