Capital.ba

Rusija: Jedan menadžer kao 200 učitelja

01.09.2013. / 13:14

slikaMOSKVA, Dok ruski ekonomisti i političari polemišu na stranicama listova i preko TV ekrana o tome hoće li tu veliku zemlju zahvatiti recesija ili ne, a narod strahuje od povećanja cijena zbog osjetnog pada rublje u odnosu na dolar (vrijedi 32 rublje) i evro (42), činovnici „u tišini“ povećavaju svoje plate.

Državni službenici najviših nivoa, ili kako oni vole sebe da zovu „narodnim slugama“, u prosjeku imaju platu 171.000 rubalja, što je više od pet hiljada dolara mjesečno.

Najnoviji izvještaji ruskih državnih statističara pokazuju da je prosječna plata činovnika federalnog nivoa dostigla 69.400 rubalja što je više od dvije hiljade dolara. U odnosu na prošlu godinu to je rast od 20 odsto. Interesantno je da su najmanje plate u sudstvu i tužilaštvu i tamo je prosječna plata 60.000 rubalja. Poređenja radi, prosječna plata u privredi Moskve sada iznosi 65.700 rubalja, oko dvije hiljade dolara.
Da bi se razumjela „suva statistika“ mora se znati da se čak 80 odsto ruskog novca vrti u Moskvi i Sankt Peterburgu gdje su centrale velikih kompanija iz raznih oblasti, prije svega nafte i gasa. U ta dva grada smještena su i predstavništva brojnih stranih kompanija, pa je i logično što većina Rusa mašta da se preseli iz Moskve u Peterburg gdje su i šanse za veću zaradu znatno veće nego u drugim dijelovima zemlje.
Najmanje plate među činovnicima imaju zaposleni u „Rosimuščestvu“, dakle, u državnoj službi koja se brine za državnu imovinu. Tamo je prosječna plata oko hiljadu dolara, kao i u službi koja se brine za omladinu.
Najveće su plate saradnika predsjednika Vladimira Putina. U predsjedničkoj administraciji je prosječna plata 171.000 rubalja, u Savjetu Federacije prosječna činovnička plata je 87.000 dok je u Ministarstvu za razvoj istoka 92.000 rubalja.
Posebno dobro zarađuju top-menadžeri u državnim kompanijama i bankama. Tako član rukovodstva Zberbanke čiji je većinski vlasnik država, zarađuje mjesečno 11,7 miliona rubalja što je dvostruko više nego godišnja Putinova plata koja je 5,8 miliona rubalja. Najbrže plate u državnim kompanijama rastu u „Rosnjeftu“ gdje su ih za posljednje tri godine povećali čak četiri puta.
A, kad se već pominje dinamika rasta plata, treba reći da plate činovnika rastu jedan i po puta brže nego kod „običnih“ zaposlenih. I ta razlika između zarada državnih činovnika i prosječnog građanina Rusije stalno se povećava. Prosječni ruski činovnik zarađuje dvije i po prosječne plate u Rusiji. U prvom polugodištu je prosječna plata u Rusiji bila oko 29.000 rubalja i u odnosu na lanjsku veća je 13 odsto.
Rast činovničkih plata kao i plata menadžera u državnim kompanijama, iritira građane zbog toga što ruska ekonomija sada stagnira i smanjuje se priliv sakupljen od poreza. Čak i u provincijama činovnici u prosjeku imaju za 56 odsto veće plate od drugih građana.
Jevgenij Jasin, biši ruski ministar a sada profesor moskovske Više škole ekonomije, ocjenjuje da visokim platama vlasti kupuju lojalnost činovnika.
– Tako velikim platama vlasti pokazuju da visoko cijene one koji su vjerni političkom rukovodstvu – kaže profesor Jasin.
Bivši bliski Putinov saradnik Igor Sečin, sada na čelu državne kompanije „Rosnjeft“, je rekorder po zaradama, ali on ne želi da kaže koliko zarađuje. Navodno da su najviši rukovodioci „Rosnjefta“ zaradili lani devet milijardi rubalja što je duplo u odnosu na prethodnu godinu. U najvećoj ruskoj naftnoj kompaniji „Rosnjeft“ kao i u „Gaspromu“ su ogromne ne samo plate nego i godišnji bonusi.
Rusija ima oko šest miliona činovnika. Ako se njima dodaju činovnici u komunalnim službama koji se bave papirima broj će porasti za još oko 500.000. A za vrijeme socijalizma, državni aparat je, recimo, 1982. godine, brojao oko 2,5 miliona ljudi. Iako je bilo nekoliko pokušaja da se smanji broj činovnika u tome se nije uspjelo. Ni posljednji pokušaj 2010. godine nije dao osjetnije rezultate mada su ministarstva trebalo da naprave planove kako da smanje broj zaposlenih. I dalje je na snazi odluka da se do 2014. broj činovnika smanji za 20 odsto ali malo ko vjeruje da će se to stvarno ostvariti.
U Savjetu Federacije (senatu) i Dumi ukupno radi oko 15.000 ljudi. Svi parlamentarci imaju svoje pomoćnike. Njima treba dodati još 35.000 republičkih i regionalnih parlamenata i na kraju još oko 700.000 onih koji rade u gradskim skupštinama. U federalnoj izvršnoj vlasti radi oko 700.000 ljudi. U regionalnim administracijama je zaposleno oko 600.000 ljudi i, na kraju, u gradskim izvršnim organima još oko milion.
“Tanko“ za kulturu
Na rang-listi naslabije plaćenih su socijalni radnici koji mjesečno zarađuju 13.200 rubalja, što je oko trista evra. Zaposleni u ustanovama kulture mjesečno zarađuju oko 18.000 rubalja, a ljekari imaju platu od oko 900 evra, koliko primaju i učitelji.

Bankari kolo vode
Najveće plate u državnim kompanijama imaju bankari. Predsjednik Zberbanke German Gref mjesečno zarađuje 11,7 miliona rubalja, a na drugom mjestu je predsjednik VTB banke Andrej Kositin sa mjesečnom platom od 10 miliona rubalja. Prvi čovjek Gasprombanke Vladimir Akimov mjesečno zarađuje 6,1 milion rubalja, koliko i predsjednik ruskih „Železnica“ Vladimir Jakunjin. Među „sirotinjom“ su direktor „Aeroflota“ Vitalij Saveljev sa 1.600.000 rubalja i direktor „Vnješekonombanke“ Vladimir Dmitrijev sa 1,5 miliona. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!