Capital.ba

Rusija izvukla pouke iz prošlosti

04.06.2016. / 13:10

rublja-e1415865558495LONDON, Prema mišljenju eksperta, jedan od važnih koraka koje preduzimaju ruske vlasti je odluka Centralne banke da pređe na “plivajući“ kurs rublje u novembru 2014.

 

Jeftina nafta u kombinaciji sa potrebom za smanjenjem spoljnjeg duga koja je izazvana zapadnim sankcijama dala je snažan impuls reformama u Rusiji koje treba ozbiljno da ojačaju njenu ekonomiju, piše direktor za tržišta kompanije “BCS Global markets“ Josi Dajan za britanski list “Telegraf“.

Sama činjenica da se Rusija već sada prilagođava radikalno izmjenjenim tržišnim uslovima, najavljuje uspjehe koji očekuju zemlju ako ona iskoristi mogućnosti koje joj se otvaraju“, naveo je analitičar.

Reakcija vlasti na krizu je pokazala da je Rusija izvukla pouke iz prošlosti, naglašava Dajan. On prognozira rast BDP-a za 0,4 odsto već ove godine, dok će unutrašnja proizvodnja možda porasti za čak 1,9 odsto.

Prema mišljenju eksperta, jedan od važnih koraka koje preduzimaju ruske vlasti je odluka Centralne banke da pređe na “plivajući“ kurs rublje u novembru 2014. godine.

To je dovelo do toga da je valuta na sebe preuzela glavni udarac od reakcije tržišta na krizu. Dvokratno sniženje rublje prema dolaru je trebalo da ojača trgovinski bilans — u 2015. godini on je iznosio 143,9 milijardi, a u 2017. godini 173,1 milijardu dolara.

Ta odluka je imala i suprotan efekat — rast cijena. Međutim, inflacija treba da počne da opada. Prema prognozama, u 2016. godini očekuje se smanjenje inflacije do 7 odsto, a sljedeće do 6,1 odsto.

Za ekonomiju je i važna odluka Centralne banke u vezi sa tržištem kapitala, dodao je analitičar. Tako je, pod okriljem Centralne banke, ojačala Moskovska berza koja je postala instrument svjetskog nivoa za finansijski sektor. Sputnik

Njena vrijednost u 2014. godini je pala za 1,6 odsto u odnosu na vrednost iz 2008. godine, ali je već 2015. godine došlo do naglog skoka — prema preliminarnim procenama za čak 660,6 odsto u odnosu na 2008. godinu.

Ključni pravac za Centralnu banku ostaje ciljanje inflacije, smatra analitičar. Regulatorna tijela Rusije namjeravaju da je smanje do četiri odsto do 2017. godine. Ako inflacija, naprotiv, nastavi da raste (do 20 odsto i više), bankarskom sektoru će biti nanjeta velika šteta.

Analitičari “BCS Global markets“ takođe očekuju da do kraja godine cijena nafte poraste do 60 dolara za barel.

“Investitori su već izrazili zadovoljstvo tokom reformi. Odliv kapitala je primjetno smanjen, ruska berza zauzima jedno od prvih mjesta među tržištima u razvoju, dok je nivo kreditnih bankrotskih svapova pokazuje da je rizik u Rusiji jako smanjen“, primjetio je Josi Dajan.

 

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!