Capital.ba

Rusi nisu uplatili bankarsku garanciju

07.11.2007. / 12:02

BANJALUKA, Ruska kompanija NjefteGazInkor bila je dužna 15 dana od prenosa vlasništva nad Naftnom industrijom RS, koje je izvršeno 17. septembra ove godine obezbijediti bankarsku garanciju od 20 miliona evra. Ruski partner to nije učinio. Bankarska garancija je zalog da će u Rafineriju nafte biti uloženo 100 miliona evra u skladu sa kupoprodajnim Ugovorom, objavila je Alternativna televizija.
U emisiji “Dosije”, objavljeni su do sada nepoznati detalji Ugovora o prodaji Naftne industrije RS.

Prilog prenosima u cjelini:
“Ništa ne krijemo, sve je vec poznato tvrde u Vladi RS vec osam I po mjeseci za Ugovor o prodaji naftne industrije Republike Srpske. Neobjavljivanje ugovora Vlada je pravdala zahtjevom ruskog partnera. Sjednica Narodne skupštine RS, na kojoj je usvojen Zakon o privatizacije Naftne industrije takođe je bila zatvorena za javnost. “Dosije” među prvima dobija uvid u Ugovor. Pozvali smo se na na Zakon o slobodi pristupa informacijama RS I usmenu saglasnost ministra privrede da neke stvari možemo I objaviti. Dokument nosi oznaku strogo povjerljivo, pečat Vlade RS, kao I orginalni potpisi premijer RS I predstavnika NjefteGazInkora su na svakoj stranici Ugovora.Tokom uvida, ekipi ATV-a zabranjeno je snimanje, pa čak I vođenje pismenih zabilješki. Dok su oko jedan čas imali vremena pregledali dokument društvo im je pravila pomoćnik ministra za pravne poslove Slavica Bogdanović.
Dobili smo na uvid osnovni Ugovor od 32 stranice, bez 15 priloga koji su na više od 600 stranica.
Prema Ugovoru: Njeftegazinkor bio je dužan do u roku od 15 dana od prenosa vlasništva, koje je izvršeno 17.septembra, obezbijediti 20 miliona evra, kao bankarsku garanciju da će u Rafineriju nafte uložiti 100 miliona evra. Ministar privrede nam je potvrdio da ruski partner to još nije učinio.
Vlada se obavezuje da će kupcu, posebnim ugovorom, omogućiti pravo preče kupovine akcije, kada eventualno povrati udio u bivšem jugoslovenskom naftovodu.
Pomoći će im u obezbjeđenju zemljišta u Luci Ploče za izgradnju naftnog terminala.
Rusi su dobili pravo preče kupovine državni robnih skladišta nafte u Vrbanji I Brezičani kod Prijedora.
Zatim na istraživanje I eventualnu eksploataciju nafte u RS. Predstavnici Njeftegazinkor su skupštini akcionara Rafinerije saopštili da će od Broda do Modriče graditi produktovod. Međutim, u ugovoru se spominje samo pruga. Precizno se navodi da u izgradnju pruge moraju uložiti 45 miliona evra. Ostatak evenutalnih troškova, kao I zemljište platiće RS. Ministar privrede Srpske, kaže da postoji čak mogućnost da se ne gradi ni pruga ni produktovod.
Nije istina da je ruski partner odustao od izgradnje od pruge. Razmatra se koji je projekat isplativiji, postoji varijanta pruge I produktovoda, pa čak se razmatra da se Brod I Modriča povežu prugom kroz Hrvatsku, ali tada bi u Brodu morali praviti novi most“, rekao je ministar.

Kakav je plan?
Šta Rusi namjeravaju, objasnili su u petogodišnoj Poslovnoj polici, koja je usvojena na Skupštini akcionara. U strateškom dokumentu na tri I po stranice teksta, navodi se da će osnovati četvrtu kompaniju koja će nabavljati materijal I prodati prozvode za dvije rafinerije I Petrol. Analitičari smatraju da je cilj manipulacija troškovima I izvlačenje profita iz RS.
-“Gledajte ova poslovna politika ništa ne obećava. Ovo je formalno pravna podloga da ova firma nikada neplaća porez, da prikazuje manji profit pa čak I gubitak. Čak se može planski dovesti da prikazuje gubitak I da onda traži još I subvencije od BiH”, dok prelistava Poslovnu politiku Rafinerije nafte govori prof.dr Dragoljub Stojanov, dekan Fakulteta za poslovni inženjering I menadžment Banjaluka.
Mi ne možemo uticati na poslovnu poltiku partnera”, odgovara ministar Ubiparip komentarišući najavljeno osnivanja četvrte kompanije.

OBAVEZE
Obaveze gašenja komercijalnih dugova Vlada Srpske je, uglavnom završila. Krajnji iznos će biti oko 130 miliona evra, kaže ministar Ubiparip. Rusi su se obavezali obezbijediti tek 72,5 miliona evra. I taj iznos planiraju platiti preko Nafntne industrije Srpske
Ugovorom nije definisano da će kupac Vladi na ime obaveza “platiti” 72,5 miliona evra, već da će “obezbijediti”. Ne vidim probleme da oni to regulišu preko preduzeća, rekao je Ubiparip.
Ko stoji iza strateškog parnera RS, nikada nije objavljeno. Ruska državna kompanija Zarubežnjeft, na koju se pozivaju, je tek manjinski akcionar sa 40 odsto udjela.
Novinar ATV razgovara sa predstavnikom NjefteGazInkora Litvinjenko Aleksandar Danilovičem:
ATV: Zarubežnjeft je vlasnik 40 odsto NjefteGazInkora. Ko je vlasnik preostalih 60 odsto.
Danilovič: Ostale ruske kompanije.
ATV: Koje su to?
Danilovič: To nije principijelno pitanje.
ATV: Recite mi onda neke finansijske pokazatelje o poslovanju Vaše firme. Koliki imate promet, dobit…?
Danilovič: Te podatke, ne krijemo, njih možete pogledati na našem sajtu.
ATV: Ali na vašem sajtu od 2005. godi, nema nikakvih finansijskih izvještaja pa čak ni da se kupili Naftnu industriju Srpske. To je ipak posao koji neki procjenjuju na 980 miliona evra.
Danilovič: Specijalno za vas, uvaženi gospodine, mi ćemo dati te podatke ako ih niste pronašli na našem sajtu.

O sajtu
Na zvaničnom sajtu Njeftagazinkora navodi se da je firma osnovana u avgustu 2003. Godine. Osnivački kapital 30 miliona rubalja ili oko 1,5 miliona dolara. Za posljedne tri godine nema nikakvih finansijskih izvještaja. Profesor Stojanov kaže da se ne može preoteti utisku da se radi o prećutnom dogovoru veliki kompanija izvan BiH, naprimjer MOL-a I ruski kompanija da između sebe podijele ovo regionalno tržište, a јеdna od mogućnosti je I da Ruse interesuje samo vlasništvo u JANAF-u.
Ugovorom Rusi su se obavezali pokrenuti Rafineriju šest mjeseci od prenosa vlasništva. Premijer Srpske je, prilikom potpisivanja Ugovora 02.februara obećao da će to biti znatno ranije. Pero Ćorić sekretar Udruženja energetike u Privrednoj komori RS kaže da je razumljivo zašto pokretanje Rafinerije ne ide tako brzo. – Ja nisam ni očekivao da to bude odmah poslije potpisivanja ugovora. Ko kog je nešto radio u privredi, zna koliko je to komplikovano, posebno veliki, neodržavan sistem poput Rafinerije, koja nije radila više od dvije godine, kaže Ćorić.

NOVI ROK
Novi rok za pokretanje Rafinerije je februar sledeće godine. Ministar najavljuje potpisivanje još jednoj aneksa ugovora o prodaji. U BiH je prošle godine uvezeno nafne I nafnih derivata u vrijednosti 300, a za prvih devet mjeseci ove godine 255 miliona maraka. Ministar Ubiparip tvrdi da se pritisak I uticaj naftnog lobija sve manje osjeti kako proces pokretanja Naftne industrije odmiče. Možda, što za sada, vrijeme radi u njihovu korist”. S.Vukelić

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rusi nisu uplatili bankarsku garanciju

    1. rus

      prodali ste nam da bi prali novac vi cete ostati bedni kakvi ste i bili a dodik sa jos jednom vilom na dedinju

    2. Adagio

      E, sad ga baš lupi…

      Itekako će pokrenuti rafineriju, jer će od toga imati velike koristi.

    3. zoran

      Rusi nece ni pokrenuti rafineriju.

    4. Adagio

      Ma ljudi ovo je prejako, sad novi aneks…

      A vašim neupućenim novinarima ostaje sajt konkurentskog vijeća pa da vidite ko stoji iza ostalih 60% Njefgazinkora…