Capital.ba

RTCG u 2015. ostvarila dobit od 792.000 evra

30.06.2016. / 7:23

rtcgPODGORICA,  Radio Televizija Crne Gore (RTCG) pozitivno je poslovala u 2015. godini i ostvarila dobit od 792 hiljade evra, saopšteno je na sjednici Savjeta RTCG.

 

Finansijska direktorka Javnog servisa, Valentina Šćekić, kazala je da se pozitivni rezultati ostvaruju treću godinu zaredom.

Ona je, prenosi Portal RTCG, navela da i dalje za RTCG ostaju otvoreni problemi kao što je spor s RDC-om i neusvajanje Zakona o javnim radio-difuznim servisima, čije će odredbe uticati na kolektivni ugovor.

Savjet je odlučio da se prošlogodišnja dobit rasporedi na dugove iz ranijeg perioda.

Član Savjeta, Goran Đurović, pozvao je poslanike Skupštine da „povedu računa o budžetu Javnog servisa”. Njegov predlog je da se za RTCG umjesto 0,3 iz državnog budžeta izdvaja 0,5 posto BDP-a.

„Potrebno je osigurati stabilnu finansijsku osnovu za poslovanje Javnog sevisa. A potrebno je povećati i pritisak na generalnog direktora RTCG – ako u ovoj godini Javni servis bude negativno poslovao, s minusom od makar jednog eura, direktor i Savjet treba da snose odgovornost“, smatra Đurović.

Predsjednik Savjeta, Vladimir Pavićević, saopštio je da se još nisu sastali predstavnici dva sindikata RTCG i Radne grupe koja radi na kolektivnom ugovoru.

„Očekujem da će se to desiti do kraja sedmice”, kazao je Pavićević.

To će direktno uticati i na sistematizaciju radnih mjesta. Šef pravne službe RTCG, Dragan Marković, poručio je da će do sredine jula biti spremna nova organizaciona šema.

Generalni direktor Javnog servisa, Rade Vojvodić, smatra da u toj šemi treba izjednačiti tri sektora, te da Portal, isto kao Radio i Televizija, treba da ima programskog direktora.

„Mislim da bi to doprinijelo profesionalizaciji i daljem jačanju nezavisnosti ove kuće. Zadovoljan sam što već funkcionišu urednički kolegijumi Portala, Radija i Televizije”, kazao je Vojvodić.

Član Savjeta, Perko Vukotić, takođe je ocijenio da je dobar potez “približavanje” novinara tri medija i formiranje integrisanog njuz-ruma.

„Drago mi je i što se radi na racionalizaciji troškova, tako da jedan novinar može da spremi priču za tri vrste medija. Takav novinar je novinar budućnosti”, poručio je Vukotić. On smatra da bi trebalo raditi na dodatnoj edukaciji novinara, organizovati seminare, obuke i sl. za sve zaposlene.

Vojvodić je istakao da su, nakon što je RTCG bila domaćin Generalne skupštine evropskih javnih servisa u Budvi, s više evropskih adresa stigla pisma zahvalnosti.

„Moram se pohvaliti organizacijom tog događaja. Ne samo da smo razmijenili mišljenja o radu i izazovima javnih servisa, već su tu bili okupljeni profesionalci, u lijepom ambijentu, na lijepom mjestu… Radnici u reportažnim kolima su uradili odličan posao. Drago mi je što je takva poruka i slika pošla iz male zemlje i iz malog javnog servisa”, kazao je Vojvodić.

On je, takođe, saopštio da je Televizija Crne Gore u junu bila nagledanija, prema istraživanju koje je radio IPSOS.

Đurović je na to dodao da bi se već trebalo pripremiti za novo, dubinsko istraživanje gledanosti i povjerenja. Ponovio je stav da bi do 1. jula 2017. RTCG trebalo da bude medij s najviše povjerenja, te da, ako se to ne ostvari, menadžment mora snositi posljedice.

„Raduju me ovi podaci iz juna, ali proći će ljeto, Evropsko prvenstvo i Olimpijada, a gledanost treba zadržati i nakon toga“, kazao je Đurović.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!