Capital.ba

RS ima zakonski osnov za obveznice stare devizne štednje

23.05.2008. / 12:14

BANJALUKA, Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske ocijenila je da Republika Srpska ima potpuno zakonsko uporište da emisijom obveznica izmiri unutrašnji dug o osnovu stare devizne štednje, saznaje poslovni portal Capital.ba.
Na zahtjev Ministarstva finansija RS od 05. maja da da stručno mišljenje o osporavanoj emisiji obveznica stare devizne štednje, Komisija za HOV ističe da je Zakonom o o izmirenju devizne štednje BiH za izmirenje odgovorna BiH, a sredstva obezbjeđuju entiteti i Brčko Distrikt.
„Istim Zakonom je decidno propisano da će se obveznice stare devizne štednje emitovati nakasnije do 31. marta 2008. godine, a kako je očigledno da takve obveznice BiH nije emitovala do propisanog datuma- potpuno je opravdano i u interesu svih građana Republike Srpske – da se ova oblast reguliše posebnim zakonom RS“, ocjenjuje se u Mišljenju koji je u posjedu portala Capital.ba.
„Zakonom o tržištu hartije od vrijednosti RS propisno je da emitent hartije od vrijednosti može biti RS. Prema mišljenju Komisije, emisija obveznica stare devizne štednje u cijelosti je izvršena u sladu sa pozitivnim zakonskim propisima i podzakonskim aktima“, navodi Komisija.

Prema mišljenju Komisije, angažovanje Centralne banke BiH (CBBiH) u slučaju registracije obveznica stare devizne štednje u RS, bilo bi suprotno ne samo pozitivnim propisima Republike Srpske, već i propisima koji regulišu poslovanje CBBiH. 

„Nesporno je da CBBiH može djelovati kao fiskalni agent za BiH, u slučaju prodaje dužničkih hartija od vrijednosti, odnosno obveznica koje izdaje BiH. Međutim, prema članu 37. istog Zakona „Centralna banka se neće uključivati u nikakve operacije na tržištu novca, uključujući tu i vrijednosne papire bilo koje vrste““, ističe Komisija.
Komisije ističe da i opšta načela obligacionih odnosa, odnosno opšta pravila o ispunjenju ugovorne obaveze idu u korist Republike Srpske.
Prema Zakonu o obligacionim odnosima, obavezu može ispuniti ne samo dužnik nego i treće lice, a povjerilac je dužan primiti ispunjenje od svakog lica, koje ima neki pravni interes da obaveza bude ispunjena, čak i kada se dužnik protivi tom ispunjenju. U slučaju izmirenja obaveza po osnovu računa stare devizne štednje, sasvim je očigledan interes RS da ispuni obavezu prema povjeriocima, bez obzira što je za izmirenje obaveza po osnovu računa stare devizne štednje odgovorna Bosna i Hercegovina, koja je, u ovom slučaju, obligaciono-pravni dužnik.

Vlada Republike Srpske je donijela Odluku o emisiji obveznica, prema kojoj je emitovano 209.742.717 dugoročnih obveznica, nominalne vrijednosti 1 KM.
Do sada je prometovano 1.834.873 obveznice, sa ukupno ostvarenim prometom od 1.291.381,25 KM.
Najviša ostvarena cijena bila je 90%, a najniža 60% od nominalne vrijednosti. Navedeni pokazatelji više nego očigledno govore o značaju koje sekundarno trgovanje obveznicama stare devizne štednje ima za cjelokupno tržište hartija od vrijednosti.
Komisija cijeni da je navedena emisja obveznica u funkciji razvoja tržišta hartija od vrijednosti, da njome nisu ugroženi interesi investitora, već je vrlo poticajna za investitore, te da se tom emisijom obezbjeđuje efikasnije funkcionisanje tržišta kapitala u cjelini. Capital.ba

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!