Capital.ba

Rod maline u Srbiji manji za 30 odsto

25.03.2013. / 16:30

malineIVANJICA, Rod malina u Srbiji će ove godine biti 30 odsto manji nego prošle godine, izjavio je Tanjugu predsjednik udruženja proizvođača maline Vilamet iz Ivanjice, Miodrag Bogdanović.

“U Srbiji se sada proizvodi svega 30 hiljada tona maline u odnosu na nekadašnjih 85.000 tona”, navodi Bogdanović i upozorava da su proizvođači u veoma kritičnoj situaciji, “jer ni sami ne mogu da odrede kojom cijenom bi bili zadovoljni”.
“Svi smo u iščekivanju, ukupna poljoprivredna proizvodnja je fabrika pod otvorenim nebom, a na teritoriji opštine Ivanjica zasađeno je samo 1000 hektara maline”, rekao je on, i dodaje da je to svega pet odsto od ukupne površine područja.
Kvalitet srpske maline će, ističe Bogdanović, biti na visokom nivou, ali prinos znatno smanjen.
On smatra da poljoprivredni proizvođači treba da se okrenu i drugim kulturama, poput kupine i borovnice, koje bi se dobro plasirale na ino tržište.
U 2013. godini će biti više otkupljivača nego proizvođača i berača, jer svi hoće, kako je naveo, “nešto da ućare”.
Država se nije oglašavala na pozive Udruženja i Unije da malinu proglasi strateškim proizvodom, da se zasađene površine kontrolišu i da proizvođači dobiju zagarantovanu cijenu, mišljenja je Bogdanović.
Malinari, dodaje on, nikada nisu dobili ni dinar od države za nadoknadu štete nastale usljed elementarnih nepogoda.
“Država treba da se odrekne jednog dijela svoje zarade kako bi pomogla i motivisala proizvodnju”, naglasio je Bogdanović, a na pitanje da li ima zaraženih zasada maline, kategorično je odgovorio da je “srpska malina potpuno zdrava, ali da uvozna može biti problematična”.
“Ne bi trebalo da se uvozi poljska i čileanska malina i da se miksuje sa našom, jer to škodi kvalitetu”, rekao je on i zaključio da je potrebno sprovoditi oštriju kontrolu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!