Capital.ba

Rijetke srećnike obradovaće 13. plata

21.12.2011. / 7:10

BANJALUKA, U Srpskoj, prema prognozama sindikata, manje od deset odsto radnika od ukupnog broja zaposlenih poslodavac će obradovati 13. platom ili bonusom pred predstojeće praznike.

Zaposleni bi 13. platu trebalo da dobiju kao nagradu za izuzetno zalaganje na poslu tokom cijele godine, ali, zbog ekonomske krize, rijetki su oni koji će biti nagrađeni. U Srpskoj ima oko 237.000 zaposlenih, a trećina njih neredovno ili sa velikim zakašnjenjem prima platu.
Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Goran Savanović rekao je da mali broj javnih preduzeća i privatnika isplaćuje 13. platu.
– Sigurni smo samo da “Banja Vrućica” iz Teslića isplaćuje zaposlenima 13. platu, pod nazivom “božićnica” – rekao je Savanović i dodao da radnici u firmama koje imaju dva do tri zaposlena mogu očekivati dodatni novac.
Savanović je naglasio da se ove godine može očekivati da i “Merkator” i “Delta Maksi” isplate 13. platu, čime bi se broj srećnika koji su novčano nagrađeni za svoj rad popeo na oko 1.800 iz oblasti ugostiteljstva i trgovine. U “Merkatoru” juče nisu mogli da potvrde da li će dobiti 13. platu jer im direktor nije u Banjaluci, a ni iz “Delta Maksija” nismo dobili odgovor da li će zaposleni dobiti dodatni novac.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS   Tane Peulić rekao je da nijedno preduzeće iz ove oblasti u Srpskoj ne isplaćuje 13. platu.
– Preduzeća uglavnom otpuštaju radnike jer nemaju novac da isplate plate, zbog čega će ove godine biti mali broj onih srećnika koji će dobiti 13. platu – rekao je Peulić.
U bankama u Srpskoj rekli su da posljednjih godina zaposleni ne primaju 13. platu, dok pojedine banke na posljednju platu daju bonus od deset do 30 odsto.
U Birou za odnose sa javnošću Vlade RS rekli su da zaposleni u Vladi neće dobiti 13. platu.
U kompaniji “m:tel” kažu da ne isplaćuju novčanu naknadu u formi 13. plate, ali se, u skladu sa internim aktima kompanije, konstantno isplaćuju različiti bonusi i naknade za zaposlene.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SNjOT” Saša Grabovac rekao je da se u današnje vrijeme rijetko gdje može čuti da je neko primio 13. platu.
– U Republici Srpskoj o ovoj vrsti nagrade zbog teške ekonomske situacije se ne može govoriti – rekao je Grabovac.
On je naglasio da inostrane firme više isplaćuju 13. platu, u odnosu na domaće preduzetnike.
Region
U Srbiji se dodatnim isplatama uoči praznika može nadati svega 25.000 zaposlenih, a časte samo uspješne, strane kompanije i banke. U prošloj godini 13. platu u Srbiji je dobilo 26.500 zaposlenih.
U Hrvatskoj će takođe mali broj radnika primiti 13. platu i to uglavnom zaposleni u kompanijama čiji su vlasnici stranci.
Istraživanja
Prema istraživanju portala “posao.ba”, u prošloj godini u BiH je 13. platu primilo 12 odsto od ispitanih 15.700 radnika, koliko ih je učestvovalo u istraživanju. Bonuse tokom prošle godine primilo je 14 odsto ispitanika.
Najbolje prolaze, prema rezultatima ovog istraživanja, zaposleni u nevladinom sektoru, a za njima slijede zaposleni u stranim kompanijama, javnim preduzećima i institucijama. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rijetke srećnike obradovaće 13. plata

    1. Aca

      Зашто се наши бинисмени не организују и не купе перспективну фабрику лекова. Профитна маржа фармације је много већа посебно код нас (ниска цена радне снаге и мали порези а скупи лекови). Дефицитарни лекови, 10 пута јефтинији од увозних попут нитроглицерина нико више не производи у региону. Срболек има и одличан програм од преко 20ак регистрованих лекова, сигурно и разрађено тржиште, одличну локацију, пословни простор у центру Београда, уз аутопут, реку и железничку станицу – проширив на преко 20 000 квадратних метара (одлично и за хотел, робну кућу, дистибуцију)..

      Уколико се наши не организују на време, оде ово странцима. Почетна цена је 6,5 милиона евра, мада је реална, без претеривања, 10 пута већа, јер је Срболек пре пар година имао толику годишњу добит! Не гледајте Нинијеве фингиране извештаје где је имао рабат за своје апотеке од 70% а ни то није плаћао.

      Рок за пријаву за лицитацију је одмах после празника 17. јанура. Купује се као правно лице (задржавају се све лиценце и тржиште, без незадовољних радника, акционара или дугова). Све у свему одлична прилика – ко измишљена за праву бизнис прилику.