Capital.ba

Republika Srpska ispred Federacije BiH

12.11.2007. / 8:18

BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) napravila je napredak u oblasti ekonomskih zakona, privlačeći sve više stranih investitora, dok je Federacija BiH (FBiH) bila manje uspješna, što se može pripisati unutrašnjim političkim problemima, navodi Evropska komisija u najnovijem izvještaju o napretku BiH.

U izvještaju, čije dijelove prenose “Nezavisne novine” , konstatovan je neuspjeh BiH da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i navedeni brojni nedostaci bosanskohercegovačkog sistema, ali izneseni i neki pozitivni pomaci.

Ističući da je RS dobila Vladu neposredno nakon izbora, dok je u FBiH vlast formirana tek u martu ove godine, u izvještaju je RS pohvaljena zbog napretka u zakonodavstvu koje se odnosi na ekonomiju i privlačenja stranih ulaganja.

“Ipak, Vlada RS je nastavila politiku jačanja sopstvenog zakonskog okvira, često bez koordinacije s ostalim vladama u zemlji. I dalje se opire prenošenju ovlaštenja na državni nivo, posebno kada je riječ o policiji i ekonomskim pitanjima, potencirajući i pitanje povrata ranije prenesenih nadležnosti”, navodi se u izvještaju.

Evropska komisija u dokumentu ocijenjuje da je “RS je nastavila s povremeno `čvrstom` retorikom, iako je njena pozicija u situaciji vezanoj za Srebrenicu bila konstruktivna”.

“Istovremeno, Vlada FBiH bila je manje uspješna u donošenju zakona, a na njen rad je često uticala teška politička klima i podijeljeni partijski interesi u vladajućoj koaliciji”, navodi se u izvještaju.

Između ostalog, izdvojen je problem komplikovane administrativne strukture u zemlji, sa posebnim osvrtom na FBiH, koja je, kako se navodi, “ostala prepreka efikasnoj lokalnoj samoupravi”.

U izvještaju se iznosi ocjena da vlast na državnom novou nije bila u stanju da prevlada interne sukobe, često bazirane na etničkim ili entitetskim pitanjima, zbog čega je došlo do ozbiljnog zastoja u sprovođenju reformi.

Evropska komisija navodi da komplikovani način odlučivanja, manjak kapaciteta i političke volje, uz podijeljene nacionalne interese, nastavlja da usporava usvajanje zakona, dok Savjet ministara, kako je ocijenjeno, pati zbog skromnih ovlaštenja predsjedavajućeg ovog tijela.

U izvještaju je upozoreno i na čestu nacionalističku retoriku političkih lidera, koja je usporila reforme u brojnim oblastima.

Naznačeno je da pitanje Srebrenice i dalje ostaje poseban problem i konstatovano da su komplikacije nastali nakon presude Međunarodnog suda pravde kada su bošnjački političari zatražili poseban status za ovu regiju. Ocijenjeno je da su ovi zahtjevi doveli do jačanja političkih tenzija u Srebrenici, ali i širom zemlje.

Istaknuto je da su bošnjački političari poslije ove presude pozvali na jednostranu promjenu Ustava, dok su, s druge strane, politički lideri iz RS nastavili da pominju mogućnost referenduma o otcjepljenju i zahtjeva za povlačenjem ranije prenesenih nadležnosti na nivo BiH.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!