Capital.ba

Rekordan trgovinski suficit Kine u avgustu

11.09.2008. / 8:13

PEKING, Kina je u avgustu ostvarila rekordan mjesečni spoljnotrgovinski suficit, od 28,69 milijardi dolara, objavljeno je juče u Pekingu.
 Prethodno je najveći mjesečni višak u robnoj razmeni sa inostranstvom najmnogoljudnija zemlja svijeta imala u oktobru minule godine, kada je suficit bio nešto veći od 27 milijardi dolara.
 Podaci kineske statistike pokazuju, inače, da je avgustovski izvoz uvećan 21,1 odsto, na 134,87 milijardi dolara, dok je prošlomjesečni uvoz porastao za 23,1odsto , na 106,18 milijardi dolara.
 Tokom perioda januar – avgust ove godine kineski trgovinski suficit je, međutim, uvećan po znatno skromnijoj stopi u odnosu na isti  period prošle godine , od svega šest odsto, usled većeg uvoza i smanjenja rasta izvoza.
 Analitičari ističu da je prethodno jačanje juana prema dolaru i drugim jakim valutama usporilo kineski izvoz koji je, osim toga, bio otežan i usljed kriznog stanja na velikim eksportnim tržištima kao što su američko, evropsko i japansko.
 Kurs juana, od približno 6,8 za dolar, je u toku avgusta stagnirao i to je jedan od bitnih razloga naglog rasta suficita, jer je kineska roba postala jeftinija i privlačnija za strane kupce.
 Kina je, kako se podsjeća u izveštaju agencije DPA iz Pekinga, u proteklih nekoliko godina stalno trpjela pritisak SAD , Evropske unije i Japana da osjetnije revalvira juan i tako “pomogne” u uspostavljanju “narušenog globalnog trgovinskog balansa”.
 Pojačan pritisak se, početkom ove godine, naročito osjetio iz Vašingtona, jer je Kina lani, u robnoj razmjeni sa SAD, ostvarila rekordan suficit od približno 257 milijardi dolara.
 Još veći suficit, u vrijednosti od 262,2 milijarde dolara, Kina je prošle godine imala sa ostatkom svijeta, pa su monetarne vlasti u Pekingu u prvom polugodištu revalvirale juan za više od deset odsto.
 Tokom protekle nešto više od tri godine, od kada je Kina počela da sprovodi takozvanu valutnu reformu, koja se u suštini svodila na postepeno podizanje vrijednosti nacionalne valute, juan je ojačao prema dolaru oko 20 odsto, što je 50 odsto manje nego što zahtjevaju SAD.
 Kineski zvaničnici su, međutim, odbili da u potpunosti udovolje zahtjevu SAD, naglašavajući da će i buduće “prilagođavanje” vrijednosti juana “biti oprezno i postepeno”, jer bi naglo obezvrijeđivanje nacionalne valute bilo kontraprodukvitno ne samo za domaću već i globalnu privredu.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!