Capital.ba

RBV neće naplaćivati potraživanja od upropašćenih firmi

13.05.2013. / 7:50

razvojna banka vojvodineZRENJANIN, Razvojna banka Vojvodine, odnosno njena stečajna uprava, tek treba da izračuna koliko je, dok se zvala Metals, a i pod aktuelnim imenom, plasirala i izgubila para u propalim zrenjaninskim preduzećima.

Ako je suditi po parnici, koju je dugo vodila u ovdašnjem Privrednom sudu, a u kojoj je pokušala da dokaže osnovanost potraživanja od “Autobanata” u stečaju (od 1,2 milijarde dinara), gubitak banke neće biti beznačajan. Makar i dobila ovu parnicu, RBV, ali i drugi povjerioci, od “Autobanata”, tačnije od onog što je od ove firme ostalo poslije privatizacije, koju je predvodio kontroverzni Mile Jerković, osim autobuske stanice i starih autobusa i garaža, neće imati šta vrijedno da proda i koliko-toliko namiri potraživanja.

Potraživanje Razvojne banke je na dugom štapu i u slučaju “Jugoremedije”, takođe u stečaju. Od finansijski i proizvodno devastirane fabrike lijekova, novosadski bankari potraživali su čak 676 miliona dinara, ali im je stečajni upravnik “Jugoremedije” Radovan Savić priznao dug od “samo” pola milijarde. Bez obzira na to što je više od tri četvrtine ovog iznosa takozvano obezbjeđeno potraživanje, osigurano hipotekama na imovinu fabrike lijekova, teško da će banci to pomoći da vrati pare. Ako “Jugoremedija” bankrotira (a za to su dobri izgledi jer niko još nije podnio plan reorganizacije), njenu imovinu – upravnu zgradu, pogone i skladišta – mogući kupci sigurno neće platiti koliko su bankari široke ruke procjenjivali da vrijedi kada su svojevremeno kreditirali “Jugoremediju”, tim prije što i druge banke, prije svega Hipo Alpe-Adrija, potražuju ogromna sredstva od “Jugoremedije”, a takođe su se “obezbijedile” hipotekama.
Razvojna banka Vojvodine neće dobro proći ni u fabrici za proizvodnju elektropostrojenja i opreme “Minel FEPO”, za koju je po sili zakona odlučeno da bankrotira, odnosno da se prodajom imovine namire povjerioci. Problem je u tome što firma ima neizmirene obaveze od 1,7 milijardi dinara, što je, prema procjeni stečajne upravnice Andrijane Živanović, šest puta više od vrijednosti njene imovine. Kod “Minela FEPO” Razvojna banka Vojvodine ima 358 miliona dinara takozvanih neobezbjeđenih potraživanja.
Razvojna banka Vojvodine kreditirala je i ovdašnje putarsko preduzeće u većinskom vlasništvu ponovo pritvorenog Dušana Borovice. Kada je nedavno skupština ovog akcionarskog društva od Privrednog suda tražila “blagoslov” za otvaranje stečajnog postupka u “Vojvodinaputu – Zrenjanin” (a po unaprijed pripremljenom planu reorganizacije) objelodanjeno je da od ove firme povjerioci potražuju čak dvije milijarde dinara, a sama Razvojna banke Vojvodine ima takozvano neobezbjeđeno potraživanje od 188 miliona dinara i još 232 miliona obezbjeđenih jemstvima. Uprava “Vojvodinaputa”, koju kao tehnički direktor i predsjednik Skupštine akcionara predvodi Vanja Kobul, gazda Dušanov sin, u planu reorganizacije predviđa da neobezbjeđeno potraživanje RVB vrati sa 20 odsto otpusta, poslije 24 mjeseca grejs perioda i vraćanjem ostatka u 32 kvartalne rate. Po sistemu ne lipši magarče do zelene trave, predlaže se i vraćanje dugova povjeriocima pete klase (obezbjeđena jemstvima).
Ukoliko povjerioci, koji su pozvani da se o njemu izjasne pred Privrednim sudom 27. maja, ne prihvate plan reorganizacije, za “Vojvodinaput Zrenjanin” predviđena je likvidacija. Prema sagledavanjima čelnika ove firme, a ukoliko se opredjele za reorganizaciju, povjerioci imaju šanse da naplate 75 odsto potraživanja. Ako firma bude likvidirana, mogućnost namirenja duga spušta se na 25 odsto. Likvidaciona vrijednost kapitala “Vojvodinaputa Zrenjanin” procjenjena je na milijardu dinara, ali je pitanje da li će se na tržištu, prodajom nekretnina i opreme, toliko i ostvariti.
Od tableta boli glava
Pokrajinska vlada i Razvojna banka Vojvodine 2009. godine finansijski su podržale rekonstrukciju pogona čvrstih formi u “Jugoremediji”. Vrlo brzo to se pokazalo kao veliki promašaj jer, kako je na jednoj sjednici obrazložio tadašnji direktor ove firme, mašinski tehničar Zdravko Deurić, plasman lijekova na inostrano tržište iz ovog pogona uopšte nije bio značajan, odnosno onakav kako su on i njegovi istomišljenici obećavali kreditorima.

Stečaj za stečajnu masu
Metals, odnosno RVB, poslovala je svojevremeno sa privatizovanim firmama IPOK i “Banat semenom”, u kojima je glavnu riječ vodio kontroverzni biznismen Zoran Ćopić. Koliko uporno i bezuspješno sada bankari pokušavaju da naplate potraživanja od “Banat semena”, rasprodatog u bankrotu, svjedoči i predmet u kome prije dva mjeseca RVB traži od suda pokretanje stečajnog postupka protiv stečajne mase “Banat semena” u stečaju. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!