Capital.ba

Razvojna banka – servis privrede

14.01.2012. / 8:05

BEOGRAD, Prijedlog zakona o Razvojnoj banci u Srbiji stigao je u Parlament, a poslanici bi, prema najavama, o njemu mogli da se izjasne početkom februara.

Prema najavama nadležnih, nema govora da se, kako se to povremeno pominje u medijima, neka od postojećih banaka pretvori u Razvojnu banku.
– Plan je da Razvojna banka bude operativna u posljednjem kvartalu 2012. godine – kaže za „Novosti“ Tatjana Isaković, šef Radne grupe za izradu zakona i savjetnik premijera Mirka Cvetkovića. – Mi ćemo već tokom ovog mjeseca krenuti sa radom na kreiranju odgovarajućih dokumenata i poslovnih planova, sve sa ciljem da se obezbjedi operativnost u planiranim rokovima.
Minimalni osnovni kapital banke iznosiće, napominje Isakovićeva, 400 miliona evra i biće obezbjeđen i uplaćen iz budžeta u tri godine, počev od 2013. godine.
– Kapital banke činiće i dio sredstava postojećih institucija, Fonda za razvoj, Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza koji će biti prenijeti na Razvojnu banku u toku ove godine. Zato za Razvojnu banku u ovogodišnjem budžetu i nisu izdvojena sredstva.
Kao osnovnu aktivnost Razvojne banke, Tatjana Isaković ističe finansiranje malih i srednjih preduzeća i podršku izvoznim sektorima privrede.
– Mehanizam odobravanja kredita je preko poslovnih banaka – podsjeća Isakovićeva. – U pristupu koji podrazumijeva indirektno finansiranje, Razvojna banka će plasirati sredstva kroz programe kreditiranja u saradnji sa poslovnim bankama, dok će rizik vezan za krajnjeg korisnika snositi poslovne banke. Sličan mehanizam postoji kod odobravanja kredita Evropske investicione banke namijenjen finansiranju malih i srednjih prduzeća.
Finansiranje malih i srednjih preduzeća i podrška izvoznim sektorima privrede predstavljaće, tvrdi Isakovićeva, osnovnu aktivnost banke. Pored ovih, razvijaće se programi finansiranja u oblastima energetske efikasnosti, lokalne i komunalne infrastrukture, zaštite životne sredine. Ključno je, i to je jedan od osnovnih razloga za formiranje ovakve institucije, kreiranje specifičnih finansijskih proizvoda koji su upravo po svojoj ročnosti i kamatnoj stopi povoljniji od instrumenata koje nude poslovne banke. Nakon usvajanja zakona u Skupštini, počećemo sa pripremanjem pojedinačnih programa kreditiranja, koji će definisati namjenu i iznos kredita, rok korišćenja i otplatu, a koji će biti dostupni i na internet stranici Razvojne banke.
Zahtjev firmi
Ideja o formiranju razvojne banke nastala je upravo kao odgovor na zahtjev privrednika Srbije da im se obezbjedi sličan nivo podrške koji imaju privrednici država u okruženju. Poznato je da Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Slovačka i druge države imaju razvojne banke i da se njihova aktivnost, posebno u vrijeme finansijske krize, pokazala veoma važnom – konstatuje Isakovićeva. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!