Capital.ba

Razmotrena odluka o zaduženju za obnovu od poplava

02.07.2014. / 20:53

nsrsBANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Prijedlog odluke o zaduženju prema Svjetskoj banci – Međunarodnoj asocijaciji za razvoj /IDA/ po hitnom projektu oporavka od poplava u iznosu od 47,5 miliona dolara, što je 47,5 odsto ukupnog kredita za BiH od 100 miliona dolara. 

Kreditna sredstva biće izdvojena za tri komponente – robu za hitni oporavak od katastrofe, rehabilitaciju ključne javne infrastrukture i podršku za provođenje projekta i izgradnju kapaciteta.

Rok otplate biće 25 godina, sa odgodom plaćanja do pet godina, kamatnom stopom od 1,25 odsto godišnje i valutom plaćanja evrom.

Ministar finansija ovlašćuje se da potpiše projektni sporazum između Republike Srpske i Međunarodne asocijacije za razvoj, te supsidijarni sporazum između BiH i Republike Srpske.

Poslanik PDP-a Velimir Sakan rekao je da se ne zna koliko sredstava odlazi na treću komponentu projekta i da za implementaciju projekata često ide znatan dio sredstava, kako je naveo, u pogrešne ruke.

Poslanik SDS-a Zlatko Maksimović smatra da prije donošenja odluke o zaduženju treba imati tačnu informaciju o iznosu štete, da bi se znalo koliko se može pokriti iz vlastitih budžetskih ušteda.

Prema njegovim riječima, odluka treba da sadrži informaciju koliko će sredstava i u koju svrhu biti utrošeno. “Nejasno je koliko će se sredstava iz zaduženja uložiti za poljoprivredu, a koliko za infrastrukturu”, dodao je Maksimović.

Poslanik PDP-a Branislav Borenović rekao je da će svi glasati za današnju odluku o zaduženju, jer je ono neophodno.

On je postavio pitanje šta se desilo sa kreditnim zaduženjem kod Evropske investicione banke koje je skupština usvojila 2011. godine u iznosu do 55 miliona evra za projekat odbrane od poplava.

Replicirajući Borenoviću, potpredsjednik Vlade Nada Tešanović rekla je da se navedeni projekat realizuje onako kako je utvrđeno rokovima. “Kredit je bio 55 miliona, realizovali smo 23 ugovora u ukupnoj vrijednosti od 18 miliona evra i implementirali 35 mjera iz projekta, a rok završetka je 2018. godina. Trenutno imamo projekte u koje je uključeno 75 mjera”, rekla je Tešanovićeva.

Poslanik SNSD-a Radmila Stojnić rekla je da, kada je riječ o zaduženjima, Glavna služba za reviziju javnog sektora nije imala primjedbe na Ministarstvo finansija i da je Vlada ovaj put predložila nešto što se ne može odbiti.

Predstavnik Ministarstva finansija Biljana Bogićević rekla je da projekat nije detaljan jer je rađen u saradnji sa Svjetskom bankom u svega tri sedmice nakon poplava u BiH.

Ona je dodala da će za prvu komponentu biti izdvojeno oko 27 miliona KM, za drugu oko 39 miliona i za treću dva miliona KM.

“Odluku smo donijeli prije donošenja registra štete u BiH, jer BiH zaključno sa 30. junom prestaje da ima status IDA zemlje. Kao implementator projekta Vlada je dužna da svake godine dostavlja revizorski izvještaj kreditoru”, rekla je Bogićevićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!