Capital.ba

Razmotren zaključak Vlade Srpske o transportnoj Strategiji

14.03.2016. / 16:12

parlamentarna skupstinaSARAJEVO, Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH danas je u Sarajevu razmotrila zaključak Vlade Republike Srpske i dopis Ministarstva saobraćaja i veza Srpske u kojima je navedeno da Republika Srpska nije saglasna sa izradom Strategije i Akcionog plana transporta BiH.

U navedenim dokumentima ističe se da za izradu Strategije i Akcionog plana transporta BiH za period od 2015. do 2030. godine ne postoji ustavni osnov, odnosno da je riječ o prenosu nadležnosti.

Uzimajući u obzir značaj finansijske podrške EU BiH, Vlada Republike Srpske svojim zaključkom ponovo je pozvala na hitno stavljanje u funkciju mehanizma koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH.

U raspravi o ovoj tački dnevnog reda predsjedavajući Komisije i poslanik NDP-a u Predstavničkom domu Momčilo Novaković podsjetio je da je izrada strategije za oblast transporta predviđena dokumentom “Politika razvoja sektora transporta BiH”.

Sekretar Ministarstva komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH Igor Pejić informisao je članove Komisije da je 9. marta održan sastanak predstavnika ovog ministarstva te ministara saobraćaja i veza Republike Srpske Neđe Trninića i Federacije BiH /FBiH/ Denisa Latića, kao i predstavnika Brčko distrikta na kojem je razgovarano o ovom problemu.

Konstatujući da Republika Srpska ima spremnu strategiju, Pejić je rekao da je na sastanku dogovoreno da se poštuje princip konsenzusa i da bude urađena sublimacija entitetskih, strategije Brčko distrikta te kantonalnih strategija za oblast transporta.

Komisija je danas usvojila zaključak kojim se od Odbora Javnog RTV sistema u BiH traži da sprovede zaključak Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH iz decembra prošle godine u vezi sa iznalaženjem novog, održivog i efikasnog modela naplate RTV takse.

Na dnevnom redu Komisije bio je prijedlog modela naplate RTV takse putem računa za električnu energiju koji je Odbor Javnog RTV sistema utvrdio u aprilu 2015. godine.

U međuvremenu je Odbor Javnog RTV sistema, kao nadležno tijelo za utvrđivanje modela za naplatu RTV takse, usvojio model da taksu u vidu medijskog poreza naplaćuju poreske uprave i proslijedio ga Savjetu ministara BiH na razmatranje.

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a i član Komisije Staša Košarac smatra da Savjet ministara u dogovoru sa entitetskim vladama treba da pristupi izmjenama zakona koji reguliše ovo pitanje.

“Parlamentarna skupština u vezi sa ovim pitanjem iskoristila je svoj kapacitet u skladu sa zakonom – odredili smo visinu RTV takse i dalje ne možemo. Pustimo Odbor da izađe sa rješenjem”, zaključio je Košarac.

Član Komisije i poslanik HDZ-a BiH Niko Lovrinović ocijenio je da Odbor ne radi svoj posao i da prebacuje odgovornost na Komisiju.

Lovrinović je istakao da naplata dvije usluge na jednom računu nije u skladu sa zakonom o zaštiti potrošača.

Novaković je podsjetio da je zakonom regulisano da Odbor Javnog RTV sistema BiH utvrđuje model naplate RTV takse i da parlament, ukoliko ne postoji potreba mijenjanja zakonskih rješenja, nema nadležnosti u tom pogledu, dok je predsjedavajući Odbora Esad Gotovuša naveo da su aktuelna oba modela – naplata putem računa za električnu energiju i u vidu poreza.

Krajem juna ističe model naplate RTV takse putem računa za fiksnu telefoniju.

Komisija je danas podržala Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radnom vremenu, obaveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u drumskom prevozu, koji je predložio Savjet ministara, a kojim se otklanjaju nejasnoće u važećem zakonu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!