Capital.ba

Razmjena Srbije i Rusije za šest mjeseci 1,45 milijardi dolara

05.08.2012. / 14:48

BEOGRAD, Spoljnotrgovinska razmjena Srbije i Rusije za šest mjeseci 2012. godine iznosila je blizu 1,45 milijardi dolara, i manja je za 14,7 odsto nego u prvom polugođu lani, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).

Izvoz iz Srbije porastao je za oko pet procenata i vrijedio je 375 miliona dolara dok je uvoz opao za oko 20 odsto u odnosu na isti period 2011. godine.

Vrijednost uvoza je 1,07 milijardi dolara, pa je negativan saldo u trgovini Srbije sa Rusijom 701,2 miliona dolara.

Rusija je šesti izvozni partner Srbije sa učešćem od oko sedam odsto, a prvi uvozni sa učešćem od oko 13 odsto. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi oko 35 odsto.

U Rusiju najviše izvozimo jabuke, podne pokrivače, ploče i tapete, bakarne cijevi, lijekove, pneumatske gume za nove putničke automobile, prikolice i poluprikolice, veš mašine, akumulatore za klipne motore.

S druge strane, energenti čine između 70 i 80 odsto srpskog uvoza iz Rusije, slijede obojeni metali, đubriva.

Privrednu saradnju dvije zemlje karakteriše međusobna bescarinska trgovina za oko 99 odsto roba iz Carinske nomenklature prema Sporazumu o slobodnoj trgovini iz avgusta 2000. godine koji je protokolom proširen prošle godine.

Protokolom se uvodi liberalizacija međusobne trgovine za sve vrste tepiha i podne pokrivače, namještaj, registar kase, monitore i projektore, televizijske prijemnike, skrob i glukozni sirup.

Prema podacima PKS ukupne ruske investicije u Srbiji od 2003. do 2011. godine iznose 1,6 milijardi dolara.

Najveće ruske investicije u Srbiji su u naftnom sektoru – Gaspromnjeft je kupio 51 odsto akcija Naftne industrije Srbije (NIS), “Lukoil” je kupio “Beopetrol” dok je početkom 2010. godine započeta izgradnja magistralnog gasovoda Niš-Leskovac dužine 52 kilometra.

Projekat finansira kompanija „Jugorosgas”, a izvođači radova su srpska preduzeća.

Ruski investitori su investirali i u druge sektore srpske privrede – obojenu metalurgiju, mašinogradnju, hemijsku industriju, turizam i bankarstvo. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!