Capital.ba

Razmatran Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti

14.11.2011. / 15:47

BANJALUKA, Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ razmatrali su danas, u nastavku 12. redovne sjednice, Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti kojim je predviđeno da osnovica za izračunavanje visine iznosa prava na novčanu pomoć i prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica bude prosječna plata isplaćena u prethodnoj godini.

U skladu sa novim načinom obračuna predviđenim ovim nacrtom zakona, visina novčane pomoći u 2012. godini, ako se uzme osnovica od 800 KM, bila bi u rasponu od 120 KM, za pojedinca, do 240 KM za porodicu sa pet i više članova.

Iznos prava na dodatak na pomoć i njegu drugog lica, prema novom zakonskom prijedlogu, obračunavaće se u dvije grupe – prva grupa korisnika koji se nalaze u stanju cjelodnevne potrebe za pomoći i njegom drugog lica, ostvariće 20 odsto od osnovice koju čini prosječna neto plata u RS, a druga grupa korisnika koji se nalaze u stanju djelimične potrebe za pomoći i njegom drugog lica, ostvariće 10 odsto od iste osnovice.

Prema očekivanoj prosječnoj mjesečnoj plati u RS u 2011. godini od 800 KM, iznos prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica u 2012. godini iznosio bi, za prvu grupu 160 KM, a za drugu 80. Dodatak za tuđu njegu i pomoć prema postojećem zakonskom rješenju je 41 KM mjesečno.

Obrazlažući Nacrt ovog zakona, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić rekao je da osnovni razlozi za donošenje novog zakona o socijalnoj zaštiti leže u potrebi da se stvore povoljni uslovi za zadovoljavanje osnovnih potreba lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe.

“Nacrtom ovog zakona uvedeno je niz novina koje značajno unapređuju oblast socijalne zaštite u RS kao što su pristupačnost u pružanju usluga, nediskriminacija korisnika, partnerstvo u organizovanju usluga, kao i prioriteti vaninstitucionalnog zbrinjavanja”, rekao je Škrbić.

On je objasnio da su definisane odgovornosti lokalnih zajednica i Republike u osiguranju primjene zakona i nove kategorije korisnika socijalne zaštite kao što su djeca žrtve nasilja, žrtve porodičnog nasilja, trgovine ljudima i žrtve upotrebe psihoaktivnih supstanci, a definisana su i nova prava kao što su pravo na dnevno zbrinjavanje, na savjetovanje, pravo personalne asistencije…

Prema njegovim riječima, Nacrtom su definisane i nove ustanove socijalne zaštite kao što su zavod za socijalnu zaštitu, dnevni centri, centri za pružanje usluga i savjetovališta.

“Za implementaciju novog zakona procjenjuje se da bi bilo neophodno obezbijediti dodatnih 32 miliona KM od čega polovina u Budžetu RS, a polovina u budžetima lokalnih zajednica”, rekao je Škrbić i naglasio da dosadašnja zakonska rješenja više nisu u stanju da odgovore na narasle potrebe i probleme u ovoj oblasti, te da je stari zakon, koji je donesen 1993. godine, pretrpio tri izmjene, ali one nisu donijele suštinske izmjene.

Poslanici SNSD, SP i DNS su podržali ovaj nacrt zakona u skupštinskoj raspravi, uz određene, uglavnom, tehničke primjedbe.

Poslanici SDS-a tražili su da se uradi analiza mogućnosti lokalnih zajednica da finansiraju 50 odsto novih socijalnih davanja kako se ne bi donosilo novo zakonsko rješenje koje ne bi moglo biti realizovano, a poslanici DP-a i PDP-a su istakli da 32 miliona nije dovoljno da se osigura isplata novih naknada, uz napomenu PDP-a da je nacrt zakona dobra polazna osnova da se uredi oblast socijalne zaštite.

Poslanici SDP-a BiH smatraju da treba razmotriti mogućnost obezbjećivanja sigurnih izvora finasiranja socijalnih davanja koja, kako navode, moraju da budu veća od predloženih u novom zakonskom rješenju.

Tokom skupštinske rasprave zatraženo je da se Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti uputi u javnu raspravu.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Željko Mirjanić rekao je da je krajnje vrijeme da se donese novi zakon o socijalnoj zaštiti, prvenstveno jer se od usvajanja važećeg zakona povećao broj korisnika prava na socijalnu zaštitu i zato što je neophodno povećati socijalna davanja.

“Sredstvima iz Budžeta RS osiguraće se da socijalnu naknadu dobiju i oni korisnici čije opštine nisu u stanju da isplate ta sredstva, bar u jednom dijelu”, rekao je Mirjanić i dodao da bi tokom javne rasprave trebalo uraditi presjek socijalnih davanja.

Poslanik DP-a Dragan Čavić naglasio je da ovaj zakon neophodan RS, ali da u prijedlogu budžeta RS za 2012. godinu planirano bar 25 odsto manje sredstva za njegovu primjenu nego što je realno potrebno.

Šef Kluba poslanika DNS-a Spomenka Stevanović je rekla da je nacrt zakona konceptualno dobro urađen i da ima niz značajnih novina među kojima i proširenja korisnika prava na samu socijalnu zaštitu i proširenje obima samih prava. Prema njenim riječima, cilj zakona o socijalnoj zaštiti je da se zadovolje potrebe korisnika tog prava, ali da se ne ide na štetu ekonomskog razvoja zemlje.

U Narodnoj skupštini RS u toku je redovna pauza do 17.00 časova. Nakon pauze poslanici bi trebalo da razmatraju Nacrt zakona o koncesijama.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!