Capital.ba

Rat mrkonjićkih biznismena i INA-e za „Krajinapetrol“

15.11.2019. / 12:49

BANJALUKA – Bivši direktor „Hidroelektrana na Vrbasu“ Nedeljko Kesić uložio je milione maraka u pokušaju da prije hrvatske “Industrije nafte – INA” kupi banjalučki „Krajinapetrol“, posljednje preduzeće iz naftnog sektora u kojem je Republika Srpska najveći akcionar.

Kompanija „Nes“, u vlasništvu Kesićevog sina Sretena, kupila je za 2,3 miliona KM akcije „Krajinapetrola“ čime je stekla više od 30 odsto udjela u tom preduzeću i moraće da objavi ponudu za preuzimanje, čime postaje glavni konkurent INA-i, koja je takođe zainteresovana za „Krajinapetrol“.

Kesić je akcije „Krajinapetrola“ kupio u srijedu blok poslom na Banjalučkoj berzi, o čemu je CAPITAL pisao u tekstu „`Petrobart` izašao iz „Krajinapetrola“.

Do tada je Kesić posjedovao 5,26 odsto akcija „Krajinapetrola“, ali je kupovinom akcija od „Petrobart Holdings LTD“ i drugih malih akcionara prešao procenat od 32 odsto.

Zbog toga mora da objavi ponudu za preuzimanje i da kupi akcije svih onih koji žele da izađu iz “Krajinapetrola”, po prosječnoj tržišnoj cijeni u posljednjih šest mjeseci na Banjalučkoj berzi.

Republika Srpska preko Akcijskog fonda posjeduje 42,2 odsto akcija u preduzeću “Krajinapetrol”, preko Fonda za restituciju 3,2 odsto, dok PREF ima 6,5 odsto akcija.

„Krajinapetrol“ je deveti mjesec ove godine završio sa dobiti od 1,18 miliona KM, što je duplo više nego u istom periodu lani, te je najavio i isplatu dividende.

Ko je Sreten Kesić?

Na mlađem Kesiću vodi se kompanija „Nes“ koja se bavi prodajom nafte i naftnih derivata. Firma je osnovana 2015. godine i za četiri godine postojanja, sa samo tri prijavljena radnika, dostigla je prihode od preko osam miliona maraka.

Na sajtu te firme je navedeno da raspolažu sa dva maloprodajna objekta gde nude sve vrste goriva, dok je treći objekat u izgradnji. Preduzeće ima i terminal mazuta u Banjaluci.

Jedna od pumpi u vlasništvu ove firme je u banjalučkom naselju Obilićevo (Mejdan) koju su kupili od „Ideal-Petrola“ Nenada Luburića, a druga se nalazi u Mrkonjić Gradu.

Sreten Kesić je vlasnik i kafića “Krug” u centru Banjaluke, iza Robne kuće “Boska”.

Njegov otac Nedeljko Kesić bio je u tri mandata na čelu “HE na Vrbasu”, a ostavku je podnio u novembru prošle godine, kako je rekao, po naređenju iz Uprave ERS i obećanju da će biti raspoređen na drugo mjesto.

Kesić, koji je tokom karijere bio i šef Državne bezbjednosti, nije dobio novu funkciju, a spekulisalo se da je pao u nemilost SNSD-a jer se sastajao sa Milanom Radovićem iz DNS-a kojeg je Milorad Dodik označio “mangupom” i optužio da je radio protiv koalicije tokom kampanje za izbore 2018. godine.

Prema nezvaničnim informacijama Kesići stoje i iza preduzeća “Gas-Petrol” Mrkonjić Grad, a koje se vodi na Siniši Boškanu i Zoranu Podraščaninu. To preduzeće kupilo je lani akcije Nove banke.

Nedeljko i Sreten Kesić se danas nisu javljali na pozive portala CAPITAL.

Podsjećamo CAPITAL je objavio da je i INA zainteresovana za kupovinu “Krajinapetrola” te da je Vlada Republike Srpske spremna da proda državni udio u „Krajinapetrolu“ i već je dala dozvolu INA-i da izvrši dubinsku analizu poslovanja tog preduzeća.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rat mrkonjićkih biznismena i INA-e za „Krajinapetrol“

    1. Zgadili su mi se Lopovi

      Mislim da je isti stvarni vlasnik MG mind, Prejaki su. Inace kad si direktor elektrana prosjecna plata je 765,000 maraka pa onda imas para da ulozis milione u Krajina petrol.
      Nadam se da ima Boga i da ce sve to na svoje leci

    2. Ekonomista1

      @Jel
      Ne razumijem pitanje? Možda si promašio vijest?

    3. Jel

      @ekonomista a zasto postoji pref? A?

    4. Ekonomista1

      Ne vidim razlog za što bi se Krajina Petrol uopšte prodavala. A oni ako hoće pumpe mogu ih sagraditi kad već imaju novac.
      Ali naša država će im to prodati ispod cijene.