Capital.ba

Raste korišćenje kineskog juana, sedma valuta na svijetu

23.01.2015. / 17:52

kinaPEKING, Kinesko korišćenje juana u prekograničnim transakcijama je prošle godine značajno poraslo, na 9,95 biliona juana (1,63 biliona dolara), prema danas objavljenim podacima Narodne banke Kine (PboC).

Iako zvanični Peking radi na promovisanju juana, vrijednost kineske valute je i dalje strogo kontrolisana, a pod strogom kontrolom je i bilans tekućih plaćanja (investicije i finansijske transakcije) zbog zabrinutosti da bi neočekivani priliv ili odliv mogao naštetiti privredi zemlje, prenosi agencija Frans pres.

Kineska državna agencija Sinhua ocjenjuje da bi od internacionalizacije juana mogao profitirati čitav svijet.

“Međunarodno korišćenje renminbija (RMB) je još u ranoj fazi, ali na duži rok će pomoći diverzifikovanju i poboljšanju globalnog sistema rezervnih valuta, kojim trenutno dominira kolebljivi američki dolar”, navodi Sinhua u komentaru i dodaje da su transakcije u juanima prošle godine činile oko 20 dsto celokupnih transakcija Kine u spoljnoj trgovini.

Prema ocjenama Udruženja za svjetsku međubankarsku finansijsku komunikaciju (SWIFT), juan je sedma najviše korišćena svjetska valuta u globalnim transakcijama.

“Kina ima klirinške aranžmane u juanima sa deset država i regiona, i takođe je potpisala sporazume o valutnoj razmjeni sa 28 centralnih banaka svijeta”, prema saopštenju centralne banke Kine, u kome se dodaje da je podsjeća da je posljednji klirinški aranžman za trgovinu u juanima potpisala sa švajcarskom centralnom bankom.

Narodna banka Srbije je 12. januara takođe uvela kineski juan na listu valuta kojima se trguje na deviznom tržištu i na kursnoj listi je zaveden pod nazivom “kineski juan renminbi”. Kineska valuta ima slovnu oznaku CNY i numeričku 156.

Pri donošenju ove odluke NBS se rukovodila sve većim ucešćem trgovanja sa Kinom u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmjeni, kao i značajnim stepenom ekonomske saradnje između dvije zemlje.

U obzir je, takođe, uzet i proces aktuelne internacionalizacije juana odnosno činjenica da juan dobija sve važniju ulogu u međunarodnim ekonomskim odnosima i finansijskim tokovima. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!