Capital.ba

Rast BDP-a u trećem kvartalu od 1,7 odsto

24.01.2014. / 9:01

rastBANJALUKA, Bruto domaći proizvod /BDP/ Republike Srpske u trećem tromjesečju prošle godine povećan je za 1,7 odsto u odnosu na isti period 2012. godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

U trećem tromjesečju 2013. godine bruto dodata vrijednost realno je veća u području poljoprivrede, šumarstva i ribolova za 8,5 odsto.

Bruto dodata vrijednost realno je veća i u vađenju ruda i kamena, prerađivačkoj industriji, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji, snabdijevanju vodom, kanalizacija, upravljanje otpadom i djelatnosti sanacije životne sredine za 3,8 odsto.

U oblasti umjetnost, zabava i rekreacija i ostalim uslužnim aktivnostima veća je za 3,6 odsto.

Bruto dodata vrijednost realno je manja u područjima građevinarstvo za 3,4 odsto, trgovina na veliko i malo, opravka motornih vozila, motocikala, saobraćaj i skladištenje, djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvu i ugostiteljstvu za 1,2 odsto, a u poslovanju nekretninama za 0,8 odsto.

Prosječna decembarska neto plata u Srpskoj bila je 820 KM, a bruto 1.351 KM.

Najviša plata isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti i osiguranja u iznosu od 1.319 KM, a najniža u uslugama pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 533 KM.

Vrijednost izvoza u decembru bila je 222 miliona KM, a uvoza 392 miliona KM, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 56,9 odsto.

U periodu od januara do decembra 2013. vrijednost izvoza bila je 2,588 milijardi KM, što je za devet odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, dok je uvoz iznosio 4,552 milijarde KM, što je za 1,4 odsto više.

Najviše se izvozilo u Srbiju, i to u vrijednosti od 412 miliona KM, odnosno 15,9 odsto, te u Italiju u vrijednosti 411 miliona KM ili 15,88 odsto od ukupnog izvoza.

Najviše se uvozilo iz Rusije, i to u vrijednosti od 1,222 milijarde KM, odnosno 26,8 odsto, te iz Srbije u vrijednosti od 765 miliona KM, odnosno 16,8 odsto od ukupnog uvoza.

Najviše se izvozila naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala, osim sirovih, sa ukupnom vrijednošću od 242 miliona KM, što iznosi 9,4 odsto od ukupnog izvoza, dok su se najviše uvozili nafta i sirova ulja dobijena od bitumenoznih minerala, sa ukupnom vrijednošću od 1,2 milijarde KM, što je 26,4 odsto od ukupnog uvoza.

Cijene proizvoda i usluga za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u decembru 2013. godine u odnosu na novembar, u prosjeku su niže za 0,2 odsto, dok su cijene proizvođača industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u decembru u odnosu na novembar u prosjeku niže za 0,1 odsto, a u odnosu na decembar 2012. godine niže su za 1,5 odsto.

Industrijska proizvodnja u decembru 2013. godine u poređenju sa istim mjesecom 2012. veća je za 3,4 odsto, a desezonirana industrijska proizvodnja u decembru 2013. godine u poređenju sa novembrom 2013. veća je za 0,2 odsto.

Broj zaposlenih u industriji u decembru prošle godine u odnosu na prosječan mjesečni broj zaposlenih u 2012. godini manji je za 0,2 odsto, a u odnosu na novembar 2013. godine za 0,8 odsto, dok je u odnosu na isti mjesec prošle godine veći za 0,2 odsto. Srna

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!