Capital.ba

Rasprava o Nacrtu ekonomske politike

24.11.2011. / 9:03

BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) nastaviće danas sjednicu raspravom o Nacrtu ekonomske politike RS za 2012. godinu, kojom je predviđen pozitivan privredni rast od 2,5 odsto.

Predstavljajući ovaj dokument u parlamentu, premijer Aleksandar Džombić rekao je sinoć da su ciljevi ekonomske politike RS za iduću godinu pozitivan privredni rast, smanjenje nezaposlenosti, jačanje aktivnosti države na planu podrške privredi, pokretanje značajnih investicionih projekata.

Džombić je naveo da su ciljevi i očuvanje socijalne stabilnosti, uz dodatnu socijalnu pravednost, zadržavanje i jačanje fiskalne stabilnosti, reforma javne uprave, borba protiv korupcije i kriminala i evropske integracije.

On je istakao da je ekonomskom politikom predviđeno očuvanje sadašnjeg broja i otvaranje novih radnih mjesta, te jačanje aktivnosti Srpske na planu podrške privredi, prvenstveno putem budžetskih subvencija.

Prema njegovim riječima, predviđeno je da posredstvom Investiciono-razvojne banke RS u idućoj godini bude obezbijeđeno dodatnih 200 miliona KM kredita, naplata od 80 miliona KM već plasiranih kredita, kao i otvaranje novih kreditnih linija sa Evropskom investicionom bankom od 50 miliona evra.

Premijer Džombić rekao je da ekonomska politika za narednu godinu koncipirana na početku značajnih investicionih projekata, prvenstveno u putnoj infrastrukturi i u oblasti energetike.

On je napomenuo da naredne godine počinje izgradnja Termoelektrane “Ugljevik blok tri”, hidroelekrane ”Dabar” investicone vrijednosti 180 miliona evra, projekat ”Gornja Drina” u vrijednosti oko 450 miliona evra, Termoelektrane ”Stanari” u vrijednosti od 470 miliona evra, a biće nastavljen projekat ”Srednja Drina” i izgradnja hidroelektrana na rijeci Bosni, dok je u projektima putne infrastrukture predviđen početak gradnje mosta na Savi, završetak Mahovljanske petlje, dionice autoputa Banjaluka – Doboj.

Džombić je rekao da su pozitivni trendovi u ekonomiji RS započeti u drugom kvartalu 2010. godine i još traju, napominjući da je realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2010. godini iznosio 0,8 odsto, te da je intenzivnije nastavljen u prva dva kvartala ove godine u iznosu od 1,6 i 1,7 odsto.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je u obraćanju poslanicima da je u Srpskoj u ovoj godini bez posla ostalo 28 000 radnika, navodeći da su se ekonomske politike koje su ranije donesene fokusirale na sektor rada, ali da su rezultati iz godine u godinu “bili sve gori”.

Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao da je neophodno dosljedno provođenje usvojenih zakona i usklađivanje javne potrošnje sa realnim mogućnostima, kao i da je potrebno umanjenje poreske osnovice za reinvestiranje u osnovna sredstva i obezbjeđivanje značajnijih iznosa za podsticaj.

Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada predložio je parlamentu da se predviđeno povećanje republičkog budžeta za narednu godinu upotrijebi za subvencije u privredi i stimulaciju izvoza, dok je predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj naveo da je iz Nacrta ekonomske politike za 2012. godinu vidljivo da Vlada nije postupila po zaključku Narodne skupštine od 18. maja 2010. godine o realizaciji strategije u reformi postojećeg prvog stuba penzijskog osiguranja RS.

Poslanici bi trebalo da razmatraju i Nacrt budžeta RS za 2012. godinu i Nacrt zakona o izvršenju budžeta za 2012. godinu. Na sjednici, čiji je nastavak zakazan za 10.00 časova, biće razmatrani nacrti zakona o unutrašnjim poslovima, te o mineralnim đubrivima.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!