Capital.ba

Rashodi za 21 milion veći od planiranih

07.06.2012. / 7:10

BANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja RS lani je imao ukupne rashode od 545.454.612 maraka, što je 21 milion više u odnosu na planiranih od 523.644.700.

Navedeno je to u izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja za 2011. godinu Fonda, kojem je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje.
Rashodi su za oko sedam miliona veći i u odnosu na 2010. godinu, kada su iznosili 538.188.966 maraka.
Za putovanja i smještaj Fond je lani potrošio više od 129.000 maraka, dok je 2010. godine za putne troškove potrošeno 74.000 maraka, a za usluge prevoza i goriva 77.800 KM.
– Planirani budžetski prihodi bili su 524.554.000, a ostvareni su u iznosu od 542.397.600 – navodi se u izvještaju.
Rashodi za lična primanja Fonda koja čine rashodi za bruto plate prošle godine bili su 15,3 miliona maraka, a rashodi po osnovu bruto naknada troškova i ostalih ličnih primanja iznosili su 3,5 miliona maraka. Na plate i naknade zaposlenih u 2010. godini potrošeno je 16,7 miliona maraka, a na poreze i doprinose na ostala lična primanja 1,3 miliona maraka.
– Fond zdravstvenog osiguranja RS trebalo bi da analizira opravdanost zaključivanja posebnih ugovora sa zdravstvenim ustanovama za pružanje usluga konsultativo-specijalističke zdravstvene zaštite, s ciljem smanjenja režijskih troškova – dodaje se u izvještaju revizora.
Pojašnjava se da je Fond u 2011. godini raskinuo ugovore zaključene po projektu konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite sa zdravstvenim ustanovama po modelu dva, a iste su ugovorene sa ostalim uslugama u okviru navedenog modela.
– Kako ove usluge ugovorene po projektu ne sadrže posebne specifičnosti, revizija je mišljenja da se i kod ostalih zdravstvenih ustanova mogu ugovarati zajedno sa ostalim uslugama – navodi se u izvještaju.
Revizori su FZO RS preporučili da detaljno analizira sve supsidijarne sporazume zaključene u 2011. godini, kao i da dugoročne obaveze koje dospijevaju u idućoj godini klasifikuje na dan bilansa stanja kao kratkoročne.
Revizori su utvrdili da je u sporazumima o zaključenim kreditima za Fond zdravstvenog osiguranja i Klinički centar Banjaluka navedeno da se kao jedan od načina na koji se kredit može vraćati i uzimanje novca sa pozicije za zdravstveno osiguranje nezaposlenih koja se uplaćuju u Zavod zapošljavanje RS, što ne štiti dovoljno interese Fonda.
U izvještaju se ističe da Fond zdravstvenog osiguranja RS potražuje od Kliničkog centra Banjaluka 17 miliona maraka.
Preporuke
Od ukupno pet datih preporuka revizora iz prethodne revizije, u 2011. godini su četiri sprovedene, a preporuka koja se odnosi na plate vezana je za uspostavljanje zakonskog okvira, što je još u toku, zbog čega je Fond u obavezi da i dalje prati sve aktivnosti u vezi s tim. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rashodi za 21 milion veći od planiranih

    1. Mil

      komponenta revizorskog rizika je da rev.nece otkriti.uobicajno i normalno/

    2. lekica

      ja koliko sam ovdje procitala Izvjestj je pozitivan i bez rezerve, tako da skidam kapu. jedna od rijetkih institucija koja je dobila ovakav izvjestaj

    3. Mil

      licno posjedijem dokument izdat od strane ove institucije,istina na sklali materijalne znacajnosti nisko na ljestvici,ali sa stanovista proceduralne greske sramno netacan.ali sve je to rizik revizije itd