Capital.ba

Rampa za dividende i nagrade bankarima

08.03.2013. / 8:59

bankeBANJALUKA, Banke u RS ne mogu isplaćivati dividende i nagrade iz dijela dobiti članovima nadzornog odbora i uprave banke, ni kupovati sopstvene akcije ako njihov neto kapital ne iznosi najmanje 14,5 odsto, a osnovni kapital 8,5 odsto od ukupnog iznosa rizične aktive.

Predviđeno je to odlukom o privremenom ograničenju i uslovima za isplatu dividendi i diskrecionih bonusa od strane banaka koju je Upravni odbor Agencije za bankarstvo RS donio na sjednici 27. februara 2013. godine.
– Ovom odlukom utvrđuju se privremeno ograničenje i minimalni uslovi za isplatu dividendi u novcu akcionarima banke i nagrada iz dijela dobiti članovima nadzornog odbora i uprave, odnosno isplata diskrecionih bonusa, kao i za kupovinu sopstvenih akcija banke, odnosno sticanje sopstvenih akcija – navodi se u odluci koja je objavljena u “Službenom glasniku RS”.
Dodaje se da, kada banka ispunjava uslove neto kapitala i osnovnog kapitala, isplate i sticanje akcija može da vrši samo u iznosima koji neće narušiti iznose neto kapitala i osnovnog kapitala.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac je rekla da prema propisima RS banke moraju da imaju stopu kapitala od 12 odsto u odnosu na ponderisanu rizičnu aktivu, dok je u Evropi taj iznos osam odsto.
– Dakle, mi imamo stroži bezbjednosni mehanizam, ali smo i pored toga, sada povećali iznos, da bismo u ovim kriznim vremenima bili što sigurniji. Povećali smo oprez, odnosno postavili veće zahtjeve za veći kapital bankama koje žele da isplate dividendu. One mogu da iskažu dobit, ali tu dobit treba da koriste za povećanje kapitala, a ne za isplatu akcionarima – rekla je Injac i dodala da je ova mjera privremena.
– Ako vidimo da je kriza prošla i da je povećana stabilnost sektora, tu odluku ćemo staviti van snage – naglasila je Injac.
U Udruženju banaka BiH kažu da je to harmonizovana odluka sa Agencijom za bankarstvo FBiH i da je ona u funkciji jačanja kapitalne osnove bankarskog sektora u BiH.
– Adekvatnost kapitala u BiH sada je veća od tih 14,5 odsto i mi inače imamo dobru adekvatnost kapitala – kazali su u Udruženju.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, prosječna stopa adekvatnosti kapitala na kraju trećeg kvartala 2012. godine iznosila je 16,1 odsto, što je za dva odsto manje u odnosu na kraj 2011. godine.
– Pad neto kapitala od pet odsto uglavnom je posljedica umanjenja kapitala za 157 odsto u odnosu na kraj 2011. godine po osnovu obračunatih nedostajućih rezervi po regulatornom zahtjevu. Ukupno ponderisani rizik rastao je po stopi od sedam odsto. Stopa adekvatnosti kapitala kreće se u rasponu od 12,1 odsto do 30,97 odsto, što znači da sve banke ispunjavaju propisani limit od 12 odsto, iako se jedna banka nalazi na samoj granici propisanog limita – istakli su u Agenciji.

Bonusi u Evropi
Evropa se sprema da stane na kraj enormnim bonusima bankara, a nova pravila će spriječiti bankare u zemljama Evropske unije da primaju bonuse veće od njihove godišnje zarade.
Ova reforma će, po riječima analitičara, učiniti da Evropska unija stvori najbolje bezbjednosne garancije da neće doći do novih bankarskih skandala, koji su potresali zemlje članice proteklih godina.
– Nakon što su građani Švajcarske na nedavnom referendumu glasali za ograničavanje visokih nadoknada za menadžere velikih kompanija, više međunarodnih firmi sprema se da napusti zemlju, izjavio je predsjednik švajcarskog Ekonomskog komiteta Rudolf Verli. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!