Capital.ba

Radno mjesto bolja solucija od slanja para?

05.03.2013. / 9:38

radno mjestoLONDON, Skeptici na Zapadu sve više osporavaju tradicionalnu pomoć zemljama u razvoju, a kao argument navode podatke Svjetske banke da su prošle godine radni migranti prebacili u svoje domovine više od 500 milijardi dolara.

Zato oni smatraju da je davanje posla migrantima mnogo efikasniji način da se izvuče jedan čovjek ili narod iz bijede, a ne da se uspostavlja filozofija “socijalnog gotovanstva”.

Pošto radna djelatnost migranata u tuđini odavno predstavlja jedan od glavnih izvora priliva sredstava u nacionalne ekonomije siromašnih zemalja, eksperti dovode u sumnju svrsishodost međunarodne finansijske pomoći.

Tim prije što veći dio zapadne finansijske pomoći ostaje na bankarskim računima nacionalnih elita, koje upravljaju u siromašnim ili u zemljama u razvoju.

Zemlje u razvoju podržavaju rad u razvijenim zemljama, ali pomoć koju pružaju razvijene zemlje po pravilu ne ide direktno stanovništvu. Vrlo često to su neki ekološki projekti ili projekti zdravstva.

Ima saradnje različitih zemalja, od kojih svaka zauzima svoju poziciju.

Ako se govori o zemljama gdje je prednost jeftina radna snaga, tu će doći do postepenog povećanja standarda, kvaliteta stručnjaka, moguć je i prelazak na novi ekonomski nivo – ili će zemlja ostati glavni isporučilac migranata.

Eksperti upozoravaju da su za posljednjih 30 godina bogati postali još bogatiji, a siromašni još siromašniji.

Sasvim je očigledno da tradicionalni model pružanja pomoći zemljama u razvoju nije više aktuelan i da ga treba iz osnove revidirati – smatraju ekonomski stručnjaci.

U perspektivi moglo bi da se razmisli o formiranju neke alternative, ali takav sistem može da bude formiran samo na bazi pravednijeg svjetskog poretka nego što je onaj koji trenutno postoji – navode agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!