Capital.ba

Radnici “RK Beograd” traže anketni odbor

10.10.2007. / 16:23

BEOGRAD, Više stotina bivših radnika Robnih kuća “Beograd” protestovalo je ispred “Beograđanke” i Skupštine Srbije zbog neuspjelih pregovora s Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja o procentualnom učešću radnika u prodajnoj cijeni RK “Beograd”.

Radnici zahtevaju isplatu zagarantovanih zarada po rješenjima Trgovinskog suda, sa kamatom na dan isplate, isplatu nadoknada na ime kupljenih dionica 1992. i 1994. godine od 11 miliona evra i namirenje otpremnina isplatom 20 odsto od prodajne cijene dostignute na licitaciji imovine RK.

Prema rečima člana protestnog odbora Robnih kuća “Beograd” Rose Radovanović, akcionari traže i formiranje Anketnog odbora u Skupštini Srbije koji će se baviti ispitivanjem zašto je uveden stečaj u RK, kao i ko je kriv što bivši radnici RK već duže od deset meseci protestuju na ulicama Beograda.

“Mi smo voljni da se pregovori nastave, a ako se prodaju RK bez naše saglasnosti mi ćemo ih tužiti”, rekla je Radovanovićeva i istakla da su procjene radnika da će kupci licitirati do iznosa od 500 miliona evra, s obzirom da je više od dvadesetak otkupilo dokumentaciju.

Član protestnog odbora Marija Ostojić podsjetila je da je urušavanje RK “Beograd” počelo još 1993. godine za vreme hiperinflacije.

Tada su RK po odlukama Savezne vlade morale da zamrznu cijene i na taj način su ostale bez sredstava. Vlada Mirka Marjanovića odobrila je odštetu RK od 23 miliona dinara, ali je “Beogradska banka”, to prisvojila i evidentirala kao kredit RK.

Prema njenim rečima, RK su zatim 1997. godine spriječene da izvrše dokapitalizaciju i odu u privatizaciju, a 2001. godine su nezakonito uvedene u stečaj.

Licitacija RK “Beograd” zakazana je za 29. oktobar po početnoj cijeni od 140 miliona evra.

Početkom avgusta započeli su pregovori Ministarstva ekonomije i akcionara oko utvrđivanja procenta u zavisnosti od visine dostignute prodajne cijene, ali su se oni završili bez razultata.

Ministar ekonomije Mladjan Dinkić je, kako tvrde akcionari, promenio “kurs”, smanjujući procenat na svega 10 odsto ako se dostigne suma od 250 do 280 miliona evra, a da sve preko tog iznosa ode u budžet.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!