Capital.ba

Radnici Javora ne odustaju od svojih zahtjeva

11.11.2014. / 7:50

strajkIVANJICA, Radnici ivanjičke konfekcije Javor, njih oko tri stotine, nastavljaju štrajk, koji su započeli prije 40 dana, zbog neisplaćenih zarada, neovjerenih zdravstvenih knižica i nepovezanog radnog staža. 

Prema riječima predsjednika Štrakačkog odbora, Milana Milovancevića zaposleni su ponovo iznijeli svoje zahtjeve i očekuju da oni budu riješeni, kako bi nastavili proizvodnju.

“Zahtjevamo da nam se odmah isplati zarada za avgust i precizira kada možemo da očekujemo septembarsku. Takođe, insistiramo da se odmah preispita poslovanje Javora za perod od 1. janura 2012. do 1. novembra tekuće godine kako bismo imali uvid u finansijsko poslovanje”, naveo je on juče.

Prema njegovim riječima radnici, takođe, zahtijevaju da se javno saopšti ko je posredovao u ugovaranju poslova i za koliko provizije.

“Hoćemo da znamo koliko imamo nenaplaćenih potraživanja, ali i troškova za neproizvodne usluge, poput reprezentacije, telefonskih računa, goriva”, kategoričan je Milovančević.

On je dodao da radnici traže provjeru i promjenu sistematizacije radnih mjesta kako bi se utvrdio razlog velikog raspona u visini plata uposlenih sa istom stručnom spremom. Nezadovoljstvo među štrajkačima je, kako tvrdi, iz dana u dan sve veće, i oni smatraju da su pojedini mediji nekorektni jer izbjegavaju da prikažu javnosti tešku situaciju u Javoru.

Kako je ranije izjavio predsjednik opštine Ivanjica, Milomir Zorić, u srijedu će u Beogradu biti održan sastanak o problemima preduzeća u restrukturiranju, nakon čega će obavijestiti radnike o situaciji u Javoru.

Inače, “Javor” je osnovan 1948. godine, a osamdesetih godina izrastao je u jedno od najvećih preduzeća u domaćoj tekstilnoj industriji. Zapošljavao je 3.700 radnika u Ivanjici i u petnaest pogona širom bivše SFRJ, a danas ih ima svega oko 550. U “zlatnim danima” godišnja proizvodnja je dostizala 10 miliona proizvoda, najviše košulja i tri miliona metara svilene tkanine.

Godišnji izvoz “Javora” mjerio se stotinama miliona dolara. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!