Capital.ba

PWC: Srbija u opasnosti od krize finansijskog sektora

30.09.2012. / 8:10

BEOGRAD, Srbija je u grupi zemalja koje su visoko izložene riziku finansijske krize zbog velikog procenta problematičnih kredita, navodi se u izvještaju konsultantske kompanije Price Waterhouse Coopers (PWC).

Kako je prenio EurAktiv Srbija, dodatni rizik za Srbiju je značajan udio grčkih banaka na tržištu, koje bi “vrlo lako” mogle da dobiju status platežno nesolventnih dodaje se u izvještaju pripremljenom za potrebe 22. ekonomskog foruma koji je nedavno održan u Poljskoj.

Opšta ocjena bankarskog sektora u Srbiji iznijeta u izvještaju o zemljama centralne i istočne Evrope je da je stabilan, sa visokom stopom kapitalizacije.

Sa druge strane, analitičari PWC su ukazali na probleme srpske privrede, koja se još bori da postigne pristojan i održiv privredni rast, kao i na rastuću stopu nezaposlenosti koja se loše odražava na domaću tražnju.

Visok udio grčkih banaka posebno je opasan za finansijski sektor Bugarske, navodi se u izvještaju.

Ukazuje se da su krizom u evro zoni najviše ugrožene Letonija, Slovenija, Mađarska i Bjelorusija, dok ozbiljni rizici prijete i Bugarskoj, Srbiji i Ukrajini.

Srbija je, uz Letoniju, Mađarsku i Ukrajinu, uvršćena u zemlje sa “opasnom” situacijom javnog duga, a najveće probleme bi mogla da ima Bjelorusija.

Zemlje Srednje i Istočne Evrope izložene su riziku da postanu žrtve globalne finansijske panike, a opasnost im prijeti i od jakih veza sa najrazvijenijim tržištima Zapadne Evrope.

U slučaju povećane nestabilnosti finansijskih tržišta i finansijske panike, investitori bi prvo povukli novac iz rizičnih zemalja i okrenuli se “sigurnim lukama” poput Njemačke, što bi smanjilo mogućnosti zaduživanja za zemlje regiona i donijelo pad vrijednosti domaćih valuta, bankarske probleme i duboku recesiju.

Druga opasnost koja prijeti regionu je snažna veza sa najrazvijenijim tržištima Zapadne Evrope, koje su glavno izvozno tržište za zemlje centralne i istočne Evrope, pa bi i recesija u tim zemljama pogodila region, prije svega Sloveniju, Bugarsku, Bjelorusiju i Slovačku, prenosi www.euractiv.rs. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!