Capital.ba

Prosječna mjesečna ušteđevina u Srbiji 4.185 dinara

15.10.2013. / 15:13

stednjaBEOGRAD, Prosječna mjesečna ušteđevina građana Srbije u septembru je iznosila 4.185 dinara i manja je nego prije godinu dana kada je bila 4.770 dinara, pokazalo je istraživanje, koje je za Erste banku uradila Agencija za tržišna istaživanja IMAS.

Građani u najvećem broju, njih oko 75 odsto, štede za vanredne okolnosti i hitne slučajeve, zatim za neku određenu kupovinu 45 odsto, a najmanje za veće nabavke i renoviranje stana, za šta se izjasnilo 38 ispitanika, objavljeno je na današnjoj konferenciji za novinare.
Pokazalo se da žene smatraju da je štednja važnija nego muškarci, jer brinu za sigurnost u budućnosti, ali su zato njihovi ulozi manji, što pokazuje da muškarci raspolažu sa većim sumama novca.

Najviše štedi populacija od 29 do 40 godina, a štednja opada sa rastom godina starosti, tako da najmanje štede oni iznad 65 godina. Broj građana koji uopšte ne štede povećan je za 10 odsto u odnosu na prošlogodišnji septembar. Tako 36 odsto njih ne štedi jer nema sredstava, a u manjem broju su oni koji smatraju da nema potrebe.

Istaknuto je da su ljudi generalno izrazili nezadovoljstvo što ne mogu da štede više, a uočeno je da štedni iznosi padaju u odnosu na prethodne godine. Ipak, broj pesimista koji smatraju da za pet godina neće moći da uštede ni ovoliko, koliko to čine sada, smanjen je za 10 odsto, na 25 odsto ispitanika.

Jedna polovina ispitanika štedi kod kuće, na šta je uticala stalna inflacija i obezvređivanje novca, pa su se građani plašili da će prihodi od štednje biti manji.

Pokazalo se da 57 odsto anketiranih uopšte ne zna koliko iznosi kamata na njihove štedne uloge, 11 odsto zna za poneke, dok jedna trećina zna tačno koliko će zaraditi na kamatama. Čak 86 odsto građana Srbije nikad ne koristi elektronsko bankarstvo, a samo četiri odsto redovno mjesečno provjerava ponude banaka za kamatne stope.

Predstavnica Erste banke u Srbiji, Višnja Rubin, rekla je da prosječan godišnji iznos štednje građana u toj banci iznosi 10.500 evra. Najčešći iznosi štednje su 1.000, 5.000 i 10.000 evra, a kada je riječ o dinarskoj štednji, te sume su 100.000, 200.000 i 300.000 dinara. Građani najčešće oročavaju štedne uloge na šest mjeseci, zatim na 12, pa na tri mjeseca. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!