Capital.ba

Prosječna ekonomska vrijednost gazdinstva 5.939 evra

29.11.2014. / 7:00

evriBEOGRAD, Ukupan broj poljoprivrednih gazdinstava u Republici Srbiji iznosi 631.552, a prosječna ekonomska vrijednost poljoprivrednog gazdinstva iznosi 5.939 evra, rekao je juče direktor Republickcog zavoda za statistiku Draga Vukmirović, u Privrednoj komori Beograda.

On je na promociji studije “Popis poljoprivrede 2012 – Poljoprivredna gazdinstva prema ekonomskoj veličini i tipu proizvodnje u Republici Srbiji”, kazao da prosječna ekonomska vrijednost porodičnog gazdinstva iznosi 4.990 evra, a gazdinstva u sektoru pravnih lica i preduzetnika i 204.755 evra.

Prosječnu ekonomsku vrijedsnost poljoprivrednog gazdinstva dominantno opredjeljuje sektor porodičnih gazdinstava, s obzirom na to da on učestvuje sa 99,5 odsto u ukupnom broju poljoprivrednih gazdinstava, kazao je Vukmirović.

Jedan od autora studije, Vesna Paraušić iz Insituta za ekonomiku poljoprivrede je navela da prema podacima Evrostata, prosječna ekonomska vrijednost poljoprivrednog gazdinstva u EU iznosi 25.128 evra, što je za više od četiri puta nego u Srbiji.

Najveću vrijednost imaju poljoprivredna gazdinstva u Vojvodini 12.032 evra, a najmanju u Regionu Južne i Istočne Srbije 3.414 evra.

Ona je rekla da su gazdininstva rangirana u osam ekonomskih klasa, a najveći broj njih 45,7 odsto ima ekonomsku vrijednost manju od 2.000 evra, a najmanji broj gazdinstava 0,3 odsto je zabilježen u klasi od 100.000 i više evra.

Ekonmska snaga gazdinstvo predstavlja bruto vrijednost proizvođnje po jedinici mjere. Tako na primjer gazdinstvo koje proizvodi pšenicu na 20 hektara, uz vrijednost od 1.060 evra po hektaru, 10 hektara krompira, uz vrijednost od 3.550 evra po hektaru i ima 12 svnina u tovu, vrijednosti 200 evra po grlu, ima ekonomsku vrijednosti 59.100 evra.

Autori su istakli da su proračuni rađeni, prema metodologiji Eurostata, i da publikacija treba da psoluži kao instrument za sagledavanje situacije u oblasti poljoprivrede i donošenje odogvorajućih mjera. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!