Capital.ba

Prosječna cijena kvadrata novih stanova u BiH skoro 2.000 KM

22.02.2022. / 11:10

SARAJEVO – Prosječna cijena prodatih novih stanova u BiH u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila je 1.905 KM po metru kvadratnom, objavila je Agencija za statistiku BiH.

FOTO: Agencije

U poređenju sa četvrtim kvartalom 2020. godine, prosječna cijena je veća za 10,5 odsto, a u odnosu na prosječnu cijenu prodatih novih stanova u toj godini veća je za 14,3 odsto.

U četvrtom kvartalu prošle godine prodata su 1.334 nova stana, što je u odnosu na isti period 2020. više za 42,1 odsto, a u odnosu na prosječan broj prodanih novih stanova u toj godini više za 70,3 odsto.

Površina prodatih novih stanova u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila je 72.250 metara kvadratnih i u odnosu na isti period 2020. veća je za 42,5 odsto, a u odnosu na prosječnu površinu prodanih novih stanova u toj godini veća je za 67 odsto.

Lani je u BiH završeno 2.628 stanova, što je za 8,2 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj nezavršenih stanova na kraju četvrtog kvartala prošle godine iznosio 4.280 i predstavlja rast za četiri odsto u odnosu na 2020.

U četvrtom kvartalu lani završena su 762 stana, što predstavlja nominalni rast za 2,8 odsto u odnosu na isti period 2020. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Prosječna cijena kvadrata novih stanova u BiH skoro 2.000 KM

    1. Dragan

      Jedino riješenje je uvođenje poreza na nekretnine, sa posebno visokim stopama za prazne stanove koji se koriste možda 10 dana godišnje. Tako bi se natjeralo takve vlasnike da ih makar izdaju, ako ih već ne koriste. To bi dovelo i do pada cijena najamnina koje su takođe bezobrazno visoke.
      Ako se ništa ne učini, dobit ćemo (a već i postoje) avetinjska naselja u kojima niko ne živi, a domaći ljudi će biti prisiljeni odlaziti vani jer sa našim platama (makar bile i relativno dobre za naše prilike) nemaju šansu kupiti krov nad glavom.

    2. Da kako da ne

      Demografija u banani ,samo prosle godine u RS 18 000 umrlih a samo 8 000 rodjenih – 10 000 samo za jednu godinu a gde je iseljavanje,,,Banjaluka jedina opstina bila koja je imala pozitivan prirodni prirastaj ali sad i BL usla vec 2 godine u negativu izgubila za 2 godine 1000 stanovnika samo po osnovu negativnog prirodnog prirastaja a gde je iseljavanje na zapad …kako onda stanovi mogu da rastu kad imamo nevjerovatnu depopulaciju …….cijene bi po logici trebalo da padaju jer bice sve vise i vise napustenih kuca ,stanova kako se populacija velikom brzinom smanjuje .ali ne kazu dzaba gde pocinje bosna tu prestaje svka logika

      • Akcionar

        Ima logike ako si poznaje tržište nekretnina. Kupci stanovia su u najvećoj mjeri oni koji ne žive u RS/BiH, nego upravo oni koji su otišli na Zapad. Tamo su uštedili npr 50-100.000 EUR, kamata na štednju približna 0%, ponegdje čak i negativna, inflacija “jede” novac, a za taj iznos u Beču/Berlinu/Oslu ili gdje već, se ne može kupiti ni dobra garaža, a kamoli stan. I onda gastarbajteri donesu novac ovamo i kupuju stanove, ne pitaju za cijenu. Na taj način pokušavaju sačuvati vrijednost svojoj ušteđevini. Drugi dio kupaca su oni koji kupovinom nekretnina peru novac, a tek treći su napaćeni građani koji pokušavaju obezbijediti krov nad glavom, najčešće kreditom. I ti građani su u ovakvoj situaciji u najgoroj poziciji, jer su cijene rekordne, a primanja krajnje neizvjesna, pogotovo na period od 20+ godina.
        Eto zašto depopulacija (još uvijek) ne utiče negativno na cijenu nekretnina. I taj trend je prisutan u cijeloj regiji.

        • hercegovac

          Ne kontam kakva je logika da će stan u državi u kojoj će za deset godina biti trećina stanovništva manje vrijediti više nego vrijedi danas.Mislim da je u pitanju još jedna promašena investicija u nizu poput smilja i slično. Za 10-20 godina stanovi mogu vrijediti samo manje zbog starosti ( s obzirom na kvalitet mogu misliti na što će ličiti od fasada nadalje) i zbog manje potražnje kad se tržište zasiti

          • Akcionar

            Stanovi će za 20 godina vjerovatno nominalno vrijediti više upravo zbog inflacije, kao što sada koštaju puno više nego prije 20 godina. Koliko nekretnine čuvaju vrijednost novca, govori i to da se npr. prije 20 godina u BL mogao kupiti stan za 1 kg čistog zlata. Takav stan danas košta puno više u novcu, ali se i danas može kupiti za 1 kg zlata.
            Dalje, stan koji je kupljen u svrhu izdavanja, otplatiće sam sebe za nekih 20 godina.
            Mislim da se stanovi ne mogu porediti sa investiranjem u smilje, jer stan ima dugoročnu upotrebnu vrijednost, ako mu već ne bude rasla cijena. “Problem” su stanovi koje su kupili gastarbajteri i u njih navrate 15 dana godišnje. Velikom tražnjom su povećali cijene po m2, a stanove nisu izdali da bar pozitivno utiču na tržište najma. Kao što reče Dragan, za takve stanove treba uvesti posebno visoke stope poreza.

            Obzirom da je danas većina stanova kupljena direktno kešom, mislim da u skoroj budućnosti neće biti nekog dramatičnog pada cijene, jer neće biti puno onih koji će zbog kredita upasti u nevolju da ga prodaju. Ali je sigurno da će rast cijena da stati čim se “ispucaju” kupci, i čim “poskupe” pare, pa će rast kamatnih stopa na štednju i kredite, neminovno štednju vratiti u banke.