Capital.ba

Propeleri iznad Nevesinja zavrtjeće se do kraja 2017. godine

04.10.2016. / 14:05

BANJALUKA, Građevinski radovi za izgradnju vjetroparka na planini Trusini, kod Nevesinja, trebalo bi da počnu krajem marta sljedeće godine, ukoliko to dozvole vremenski uslovi, a konačno puštanje u rad se očekuje do kraja 2017. godine, najavili su iz koncesionog preduzeća “Eol prvi”. propeleri-u-nevesinju

Naime, do sada je već nekoliko puta prolongiran završetak ovog projekta, koji je naišao na nekoliko prepreka, zbog čega su rokovi objektivno morali biti pomjerani. Ipak, iz “Eol prvog” naglašavaju da se stvari sada kreću u pravom smjeru i da su već potpisali ugovor o gradnji po sistemu “ključ u ruke” sa specijalizovanom grčkom firmom “Prenecon”, dok su u završnoj fazi pregovora sa danskim proizvođačem vjetroturbina “Vestasom” u vezi s potpisivanjem ugovora o kupovini opreme.

Zlatko Mandžuka, direktor preduzeća “Eol prvi” iz Nevesinja, rekao je da je Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS utvrdilo tekst aneksa 3 uz ugovor o koncesiji za vjetroelektranu Trusina.

“Ovim tekstom određene su parcele u vlasništvu RS na lokalitetu Trusina, koje će investitor imati pravo da koristi tokom perioda trajanja koncesije, odnosno tokom sljedećih 26 godina. Očekujemo da će se Komisija za koncesije RS saglasiti s ovim tekstom”, rekao je Mandžuka i dodao da bi u tom slučaju Vlada RS mogla u narednim danima da donese odluku o usvajanju tog aneksa 3 uz ugovor o koncesiji.

Pored toga, on je istakao da je tom poslu prethodilo višemjesečno rješavanje imovinsko-pravnih odnosa s vlasnicima privatnih parcela u opštinama Nevesinje i Berkovići, preko čijeg zemljišta će proći trasa internih puteva i trasa nadzemnog dalekovoda.

Sa svim ovim privatnim vlasnicima zemljišta investitor “Eol prvi” je potpisao ugovore o pravu službenosti (izuzev s jednim) i svima je isplaćena ugovorena cijena naknade, dok je izvršeno i cijepanje parcela u državnom vlasništvu, kao i upis tako pocijepanih parcela u zemljišne knjige.

Na taj način će se, kaže Mandžuka, stvoriti uslovi da uđe u posjed zemljišta budućeg vjetroparka.

Prema njegovim riječima, u cilju priprema za gradnju, investitor je potpisao ugovor o gradnji po sistemu “ključ u ruke” sa specijalizovanom grčkom firmom “Prenekon”.

Grčka firma će biti takozvani generalni kontraktor i ona će angažovati lokalne podizvođače za različite poslove gradnje, kao što su poslovi izgradnje internih puteva, podzemnih kablova, trafo-stanice, nadzemnog dalekovoda i drugi.

Naglasio je da je između investitora i grčkog izvođača definisano da će podizvođači biti preduzeća iz Nevesinja, Foče, Banjaluke i Sarajeva, s kojima su već započeti pregovori.

Mandžuka je rekao i da je “Eol prvi”, čiji je manjinski vlasnik i opština Nevesinje, u završnoj fazi pregovora sa danskim proizvođačem vjetroturbina “Vestasom”, u vezi s potpisivanjem ugovora o kupovini opreme, vrijedne oko 90 miliona maraka.

Istovremeno se završavaju pregovori sa Sberbankom Banjaluka, koja je na čelu konzorcijuma od četiri banke iz regiona, koje će finansirati ukupno 70 odsto ukupne investicije.

Preostalih 30 odsto sredstava obezbijedio je investitor.

“Ova dva ugovora biće potpisana odmah čim se potpiše aneks 3 uz ugovor o koncesiji s Vladom RS, što se očekuje u prvoj polovini oktobra. Tek tada će investitor imati pravo da uđe u posjed državnog zemljišta na kome će biti izgrađen vjetropark Trusina i imaće pravo njegovog korištenja dok traje koncesioni period, a zemljište ostaje u vlasništvu RS”, kazao je Mandžuka i naglasio da će ukupna investicija iznositi oko 120 miliona maraka, a da investitor ima obavezu da vjetropark Trusinu izgradi i pusti u rad do kraja iduće godine.

Iz opštine Nevesinje, na čijem području će se i nalaziti ovaj vjetropark, kazali su da bi izgradnja vjetroparka mogla da bude pokretač razvoja privrede u ovoj opštini, te da se nadaju zapošljavanju privrednih subjekata u izgradnji tog vjetroparka, ali i novim radnim mjestima.

“Radi se na ovom projektu i uskoro se očekuje potpisivanje ugovora za nabavku turbina. Takođe, potrebno je riješiti problem u vezi s putem od Zovog Dola prema Trusini na kojem bi trebalo da budu izvršene određene intervencije, jer zbog nekoliko krivina neće biti moguće dovesti mašine, generatore i elise”, rekli su iz opštine Nevesinje.

Inače, strateški partner preduzeća “Eol prvi” za izgradnju vjetroparka je firma “Kermas”, u vlasništvu Danka Končara, koji živi i radi u Londonu, a porijeklom je sa naših prostora.

Ova kompanija, koja se, pored ostalog, bavi i energetikom, posluje u više zemalja svijeta, te se njena vrijednost procjenjuje na više od 1,5 milijardi evra.

Naime, vjetropark Trusina će proizvoditi godišnje, kako se očekuje, oko 160.000 megavat-časova struje, što u prevodu znači da će prvi vjetropark u RS snabdijevati oko 40.000 domaćinstava ili grad sa oko 160.000 ljudi.

Inače, Vlada RS je firmi “Eol prvi” u oktobru 2012. godine dala koncesiju na 30 godina za izgradnju vjetroparka sa 17 turbina na Trusini ukupne instalisane snage od 51 megavat.

Visina vjetroturbina biće 84 metra s promjerom krilnog rotora od 112 metara. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Propeleri iznad Nevesinja zavrtjeće se do kraja 2017. godine

    1. re

      Eto cijelom svijetu je to dobra vijest , samo nama nije,,,,,

    2. Zelena skupa energija

      Treba se malo informisati i lako je zaključiti kome je ovo dobra vijest. Za gradjane Republike Srpske ovo je LOŠA VIJEST iz razloga sto će Elektroprivreda Republike Srpske kilovat ove struje plaćati dva puta skuplje nego sto što je prodaje. I sam vjetropark će za svoje potrebe koristiti struju Elektroprivrede RS iz razloga sto će svoju struju prodavati duplo skuplje. U konačnici, zbog „Zelene energije“, cijena struje će morati da poskupi a to će gradjani morati da plate.
      Toliko postrojenje će da zapošljava samo par radnika na održavanju i čuvanju, tako da i to nije neki benifit.
      E kome je ovo dobra vijest, pa onome ko je izdao saglasnost i ko treba da obezbjedi dozvole na cjelokupnu investiciju, gospoda koja se zovu 20%.

    3. Iv

      Jedina pozitivna vijest zadnjih mjeseci.