Capital.ba

Propala još jedna ruska investicija u RS – Imovina RAOP-a na dobošu

27.11.2017. / 16:30

ISTOČNO SARAJEVO, Dio imovine bivšeg preduzeća „Energoinvest Rasklopna oprema“ iz Istočnog Sarajeva, vrijedan 8,69 miliona KM, koju su prije nekoliko godina kupili ruski investitori i formirali novo preduzeće “Elektroinženjering”, biće ponuđen na prodaju u izvršnom postupku koji su pokrenuli hipotekarni povjerioci i radnici, prenosi portal CAPITAL.ba.

Резултат слика за Energoinvest RAOP

Prodaja dijela imovine preduzeća, koje već više od godinu dana ne radi, zakazana je za 7. decembar, a imovina neće moći biti prodata ispod trećine procijenjene vrijednosti, odnosno za manje od 2,89 miliona KM.

Na prodaju su, između ostalog, ponuđeni zemljište površine 76.228 metara kvadratnih i industrijski objekti površine 25.352 kvadratnih metara koje se nalaze u Istočnom Sarajevu.

Imovinu nekadašnjeg preduzeća “Energoinvest RAOP” 2013. godine kupili su ruski investitori, koji su u Banjaluci registrovali preduzeće “Elektroinženjering” koje je potom u Istočnom Sarajevu osnovalo kćerku firmu “Energoinvest – Elektroenergetska oprema”  (EeOp).

Novoformirana preduzeća su podigla kredite, zalažući imovinu bivšeg RAOP-a, zbog neizmirenih poreskih obaveza i Poreska uprava je upisala hipoteku, a nagomilala su se i dugovanja prema radnicima.

Ukupan dug, kako nam je potvrđeno u ovom preduzeću, koji se trenutno naplaćuje u izvršnom postupku iznosi tri miliona KM. Taj iznos se odnosi na dug prema radnicima, Poreskoj upravi i nekim dobavljačima. Pored ovih, preduzeće ima obaveza i prema bankama.

Jedan od bivših radnika RAOP-a koji je nakon što su Rusi kupili imovinu prešao u novoformirano preduzeće rekao je za CAPITAL da su hipotekarni povjerioci banke i Poreska uprava RS.

Резултат слика за Energoinvest EeOp

Pojasnio je da se imovina „Elektroinženjeringa“ prodaje jer je on garantovao za kredite „Energoinvest EeOp”.

Istakao je i da „Energoinvest EeOp” ne radi već dvije godine iako je nakon što su je Rusi kupili proizvodnja pokrenuta i bili su ugovoreni značajni poslovi. Međutim, nije mogao da kaže šta je dovelo do prestanka rada.

„Energoinvest-EeOP“ 2015. je završio u minusu od 2,2 miliona KM, dok je u 2016. gubitak smanjen na pola miliona KM gubitka, ali nisu prikazali da su imali bilo kakvih prihoda.

S druge strane, osnivač „Energoinvest EeOp”- „Elektroinženjering“ iz Banjaluke je od osnivanja poslovao u minusu, a samo u prošloj godini imao je gubitak od oko pola miliona KM.

Inače, u preduzeću RAOP, čija imovina je prodata ruskim investitorima, još uvijek traje stečaj.

Stečajni upravnik RAOP-a Vlado Simović rekao je za CAPITAL da je stečaj otvoren kada preduzeće nije imalo imovine i da je stečaj finansiran tako što su naplaćena određena potraživanja RAOP-a.

On je pojasnio da su prije stečaja u izvršnom postupku prodate nekretnine preduzeća, dok je pokretnu imovinu prodavala Poreska uprava, a s obzirom na to da je nije mogla prodati, ustupila je Vladi.

„Zatim je Vlada tu imovinu ustupila „Elektroinženjeringu“. Sve to se desilo prije otvaranja stečajnog postupka“, rekao je Simović.

Vlada RS je prodaju imovine RAOP-a ruskim partnerima najavljivala kao veliku investiciju koja će doprinijeti zapošljavanju radnika, ali je i ona očigledno bila kratkog vijeka.

CAPITAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Propala još jedna ruska investicija u RS – Imovina RAOP-a na dobošu

    1. David

      Nikad ne čuh za poslovnu kulturu ruskih biznesmena.Čulo se za njemačke,kineske,turske čak i indijske investitore ali ruske investicije izuzev gasa i nafte niko nikad nije cuo.

      • Ilija iz Zvornika

        nisi ti cuo ni za Raspucina Tolstoevskog Karenjinovu Breznjevog Kutuzovog Caikovskog i ostale Ruske velikane da ne nabrajam dalje to sto kodtebe u selo nedolaze to nije mjerilo

        • Cvrčak Cvrle

          Po Zvorniku se još priča kako je Ilija u svom Moskviču vozao Anu Karanjenu. Treba zabraniti imperijalističke aute na našim cestama. Samo Volga, Lada i Moskvič!

          • Ilija iz Zvornika

            kakav Moskvic bilo nekada Renol je uso u korporaciu sa Ladom to je otvoreno trziste ima ljudi tamo rade pricaju sta se desava uzmi kartu pogledaj kolki je samo evropski dio Rusie informisi te se

            • ne pis men

              AvtoVAZ (Lada) je kupio Renault? Ili je možda obrnuto? Prodali se mrskim kapitalistima. Drugim riječima: pušaona.

              • Ilija iz Zvornika

                nije Lada kupio Renol vec Renol je u zajednickom ulaganju sa Ladom sta je spor no
                da je Francuska bila pola vieka pod komunistima nevjernicima ko Rusia nebi kamen nakamenu osto tamo kaki kapitalisti Rusia je bila kapitalisticka za kraljevine za carevine ali ne i imperialisticka a drugo ima i istocni investicia u Rusiji Koreja Kina citav svijet ulaze

                • ne pis men

                  Lupaš gluposti. U svakom tekstu. Još ćeš reći da je kragujevačka Zastava ravnopravan partner Fiatu.

                  • Ilija iz Zvornika

                    Zastava do temelja razvaljena bila jesi naso sta ces porediti

    2. STRUJNO KOLO

      Zeljo Kovacevic stara lopovcina iz carina svom zetu Marijanu Keserovicu sredìo ugovor sa Elektroprovredom Republike Srpske o prodaji struje sa valutom placanja od 6 mjeseci, a Marijan Keserovic je odmah prodaje preko svoje firme i naplacuje. Razlika u cijeni 7%.
      Sta radis SIPA gazi bandu zlocinacku ovo je tvoja nadleznost.

    3. PROFESIONALNI ZET

      Ovo je projekat iskompleksiranog banjaluckog gimnazijalca Milana Keserovića koji nikada nije uspio završiti fakultet u Moskvi. Najveća titula koju je postigao u zivotu mu je da je zet od ministra Zorana Tegeltije.
      Pored njega vazna karika za projekat RAOP-a je njegov rodjeni brat Mario Kesreovic koji je zet od bivseg ministra Zeljka Kovaceviva, danasnjeg VD Elektroprivrede RS.
      Dva ministra, Zoran Tegeltija i Zeljko Kovacevic su svojim zetovima poklonili RAOP, a opremu RAOP-a im je Vlada RS ustupila na koristenje po simbolicnoj cijeni od 100 KM mjesecno.
      Milan Keserovic je bio direktor Elektroinzenjeringa, a njegov brat Mario zamjenik. Kada su shvatili da prica ne funkcionise i nema dovoljno likvidnosti odmah je punac Zoran Tegeltija svome zetu Milanu Keserovicu iz direktne linije IRB-a RS odobrio milionski kredit koji IRB RS nikada nece naplatit.
      Sav ovaj kriminal je zadokumentovan, ali MUP RS kako to i treba radi na sakrivanju i unistavanju dokaza, a ne na provodjenju postupka. Ipak sve se ne moze sakriti i uskoro ce doci dan da se sudi onima koji su se ogrijesili o zakon.

      • Vutra

        Je li to Milan Keserović iz gimnazije što je u gimnazijskim danima bio maneken i u ti vrijeme krenuo sa farmaceutskim kursom iz oblasti gandže i ekstazija.
        Danas se priča da mu danas bijeli prah ispada iz nosa dok priča, ima se, može se… Lako se drogirati dok Elektroprivreda finansira!

        • 5%

          Nema ni ovog Ilije iz Zvornika*?Da nije Mrdno u Rusiju na fuzbal!!! A đeb on tamo mogo prespavat ,sa kolko zvjezdica bi on bio zadovoljan ?