Capital.ba

Proizvodi iz Srpske pronašli svoje mjesto na stranom tržištu

30.04.2016. / 10:15

izvozBANJA LUKA, Izvoz poljoprivrednih proizvoda u Rusiju popravio je bilans spoljnotrgovinske razmjene Republike Srpske.

Prvi kvartal pokazuje da je izvoz iz Srpske povećan za 8,1 odsto i iznosi 677 miliona maraka dok je uvoz smanjen za 7,3 odsto u odnosu na prošlu godinu i iznosi 922 miliona. Podaci spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da je zamrznuta malina ključni izvozni proizvod iz BiH.

Prvi kvartal bio je dobar za prehrambenu industriju. Izvoz hrane veći je za 12, a uvoz manji za osam miliona maraka u odnosu na prošlu godinu. I dalje se, međutim, uvozi dvostruko više hrane nego izvozi.

Povećan je izvoz hemijskih sredstava i mašina, ali je smanjen izvoz goriva i struje. Statistike prvog kvartala odredile su niska otkupna cijena električne energije i otvoreno Rusko tržište zbog sankcija, kažu analitičari.

“Očigledno je da je svjetska cijena struje takva da nije atraktivna i nema potrebe za velikim količinama koje smo mi redovno kao Republika Srpska izvozili. Mi imamo izvoz povećan u domenu poljoprivrede, prerađivačkog sektora. To je prvenstveno u domenu hrane, a to je najviše otišlo prema Ruskoj federaciji”, izjavio je ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Podaci spoljnotrgovinske komore BiH, kažu da su maline ključni proizvod koji je izvezen iz BiH prošle godine, i to u vrijednosti od 50 miliona maraka. A činjenicu je prepoznao i dio uzgajivača koji se okrenuo malini.

“Mi smo se odlučili zato što je veća cijena otkupa maline. Zasadili smo negdje oko 4-5 dunuma. Planiramo još tri dunuma zasaditi, pa ćemo se proširivati”, kaže Danijela Topić, uzgajivač maline iz Oštre Luke.

Prvi kvartal pokazuje da treba ulagati u poljoprivredu kažu analitičari ali i da bi BiH morala uvesti mjere, poput zabrane uvoza određenog proizvoda u vrijeme njegove berbe u BiH. Analiza takođe pokazuje sve veće iskorištavanje radne snage u poslovima dorade što je pozitivno ali ne koliko i proizvodnja domaćih proizvoda.

“Prva stvar koja mi je upala u oko je da imamo izvoz od 212 miliona  i oko 110 miliona izvoz usluge- doradnih poslova. To je struktura koja govori da smo mi u situaciji da praktično prodajemo našu radnu snagu”, zaključuje Zoran Pavlović.

Italija, Srbija i Njemačka su zemlje sa kojima Republika Srpska ima najveći obim trgovinske razmjene. Medjutim kada se gleda lista prvih osam zemalja, interesantno je da Srpska ima negativan skor izvoza i uvoza jedino sa Srbijom i Rusijom. RTRS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!