Capital.ba

Program štednje u Španiji može imati poguban uticaj na djecu

09.10.2013. / 14:14

spanijaSTRAZBUR, Savjet Evrope upozorio je danas Španiju da bi program mjera štednje mogao imati poguban uticaj na djecu.

U izvještaju Savjeta Evrope navodi se da je siromaštvo među djecom tokom 2011. godine dostiglo 30 odsto i da su zbog mjera štednje u oblasti socijalne zaštite, zdravstva i obrazovanja pojedina djeca postala beskućnici i neuhranjena.

Savjet Evrope ističe da se, nakon povlačenja državne pomoći, i ljudi sa invaliditetom takođe suočavaju sa siromaštvom i sve većom marginalizacijom.

Komesar Savjeta Evrope za ljudska prava Nils Mužnijeks posjetio je Madrid i Sevilju tokom juna. On se sastao sa zvaničnicima vlade i sa predstavnicima nevladinih organizacija radi procjene uticaja ekonomske krize na djecu i ljude sa invaliditetom.

“Sve veća stopa siromaštva među djecom može da ima poguban dugoročan uticaj na djecu i zemlju. Djeca su pogođena smanjenjem sredstava za socijalnu pomoć, zdravstvo i obrazovanje. Zbog sve manjeg kućnog budžeta pojedina djeca suočavaju se sa siromaštvom i neuhranjenosti”, navodi se u Mužnijeksovom izvještaju.

Međutim, španska vlada tvrdi da su investicije u obrazovanje povećane, kao i subvencije za ljude sa invaliditetom.

Španija sprovodi teške mjere štednje jer je 2008. i 2009. godine zahvaćena globalnom ekonomskom krizom poslije propasti sektora nekretnina.

Stopa nezaposlenosti u Španiji bila je 26,3 odsto u drugom kvartalu ove godine, što je nešto manje od rekordnih 27,2 odsto zabilježenih u prvom kvartalu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!