Capital.ba

Procedure najviše koče izvoz mlijeka

04.04.2014. / 7:25

slikaSARAJEVO, BANJALUKA, Zvaničnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Kancelarije za veterinarstvo BiH potvrdili su da je FVO izvještaj o kvalitetu mlijeka pokazao određene nedostatke, ali da oni mogu biti već u ovoj godini ispravljeni.
“Zvanični izvještaj Kancelarije za hranu i veterinarstvo EU (FVO), koji se tiče kontrole i ocjene ispunjenosti uslova BiH za izvoz mlijeka i mliječnih prerađevina na tržište EU, je na nivou očekivanog i nije u tolikoj mjeri loš i zabrinjavajući kako su to posljednjih dana prenijeli pojedini mediji u BiH”, smatra Boris Tučić, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. On je naglasio da se kod zamjerki FVO misije radi o proceduralnim, a ne suštinskim stvarima te da nigdje nije eksplicitno navedeno da je kvalitet mlijeka zabrinjavajući, a kontrola stoke površna.
Prema njegovim riječima, izvještaj nije toliko negativan kao što se pokušava prikazati u pojedinim medijima, naglašavajući da je FVO komisija u njemu konstatovala značajan napredak BiH u brojnim oblastima i pitanjima vezanim za ispunjavanje uslova za izvoz mlijeka iz BiH u EU.
“U izvještaju nije eksplicitno navedeno da je situacija katastrofalna, već da je potrebno obezbijediti dodatno unapređenje u toj oblasti te na nivou koordinacije, čega smo i mi svjesni”, kazao je Tučić.
On je podsjetio da nijedna zemlja nije dobila pozitivan izvještaj nakon prve posjete FVO inspektora.
Ljubomir Kalaba, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH, rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu, da su svi podaci iz izvještaja činjenice te da ih ne može negirati.
“FVO inspektori su govorili o kvalitetu sirovog mlijeka, o neusklađenim rezultatima na farmama i da te farme moraju pregledati inspektori te da to mlijeko ne bude davano u potrošnju”, rekao je Kalaba.
Mnogi su Uredu za veterinarstvo BiH zamjerili što na vrijeme nije proveo sve kontrole te to što su krave na farmama bile obilježavane samo dva dana pred dolazak inspekcije iz Brisela. Međutim, Kalaba kaže da su zadnjih godinu i po dana radili, ali da je sve intenzivirano u zadnja dva mjeseca.
“Nažalost, naši inspektori i ljudi u resornim ministarstvima nisu bili obučeni za odobravanje farmi, za otklanjanje nedostataka i kada su se obučili već je bilo pomalo kasno”, rekao je Kalaba.
Istaknuo je da se nada da ćemo dozvolu za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u EU dobiti u ovoj godini ako nastavimo raditi sadašnjim tempom, te da je izvještaj za njih zadovoljavajući.
Mehmed Nikšić, predsjednik Udruženja mljekara BiH, ističe da su izvještaji koji govore o tome da mlijeko u BiH nije kvalitetno, nerealni.
“Mlijeko koje je proizvedeno u BiH i koje bude plasirano na domaće tržište, četiri puta bude pregledano, a ono koje se uveze u BiH, jednom ili nijednom”, tvrdi Nikšić. Ističe da EU nije u interesu da uvozi iz BiH, nego im je interes da svoje “smeće” uvoze u BiH. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!