Capital.ba

Problemi evrozone usporavaju Kineze

10.02.2012. / 11:13

PEKING, Razvoj kineske privrede mogao bi da se “prepolovi” ako dođe do daljeg produbljivanja krize u evrozoni – tvrde u MMF-u.

U januaru MMF je smanjio  prognozu rasta unutrašnjeg bruto proizvoda Kine za ovu godinu sa 9 do 8,2 odsto.  Eksperti Fonda došli su do zaključka da u slučaju realizacije pesimističkog scenarija tempo rasta u Kini može da dostigne tek oko  4 odsto.

Indikativno je da se prognoza, koja podvlači tijesnu vezu između situacije u Evropi i “zdravlja” kineske ekonomije, pojavila nešto prije samita EU – Kina. Osnovno pitanje sastanka, koji će biti održan naredne sedmice, biće učešće Kine u mjerama za ublažavanje finansijske krize u Evropi.

Tokom nedavnih pregovora u Pekingu sa kancelarom Njemačke Angelom Merkel premijer Državnog savjeta Kine Veng Ćijabao podvukao je važnost puteva za rješavanje evropske dužničke krize. Prema njegovim riječima, Kina sada proučava pitanje kako može da pruži aktivniju podršku Evropskom fondu finansijske stabilnosti.

Dalji pad evra i pogoršanje dužničkog problema može jako da se odrazi na Kinu, izjavio je u intervjuu za “Glas Rusije” načelnik odeljenja za stratešku analizu ruske kompanije FBK Igor Nikolajev.

Kina, kao što se zna, svoju ekonomiju sve vrijeme “cementira” na spoljnoj potrošnji. Potražnja u Evropi za produkcijom kineskih proizvođača umnogome osigurava rast. Usporavanje rasta u Evropi označava da će se potražnja za kineskom robom smanjivati.

Slabljenje spoljne potražnje, za sada, ne može da bude zamijenjeno porastom unutrašnje, mada Kina pokušava da se time bavi. Ona je to činila u prvom talasu krize 2008-2009. godine, ali teško da će moći u potpunosti da kompenzuje gubitke. To znači da kineska roba neće naizlaziti na plasman, a ekonomija će usporiti tempo rasta.

Pogoršavnje sitaucije na kineskom tržištu određuje se ne samo spoljnim faktorima, već i “pregrijavanjem” ekonomije koja je dugo bila orijentisana na nezadrživi rast.

Komentarišući sitauciju, kineski činovnici izjavljuju da u zemlji postoji stabilna baza za rast u srednjoročnoj i dugoročnoj perspektivi. Očigledno, upravo na to će biti skrenuta pažnja u toku prestojećeg samita EU – Kina.

U međuvremenu mnogi kineski ekonomisti skreću pažnju na faktore koji jačaju ekonomsku nestabilnost. Uporedo sa padom potražnje za kineskom produkcijom u inostranstvu se uvećava  cijena radne snage. Osim toga, u uslovima ograničenja obima bankarskog kreditiranja preduzeća se suočavaju sa problemom nedostatka finansijskih resursa neophodnih za modernizaciju ili preorijentaciju proizvodnje.

Kineska ekonomija započinje “tvrdo slijetanje” – uvjeren je američki ekonomista Geri Šiling koji je tačno predvidio recesiju u SAD 2007. godine. Prema  njegovoj ocjeni,  već ove godine probleme osjeća sektor nekretnina, zatim će se oni prebaciti na građevinarstvo i kreditiranje. Tempo rasta može da padne sa 10 odsto na samo šest odsto.

Zajedno sa evropskom dužničkom krizom to će dovesti do osjetnog usporavanja svjetske ekonomije – smatra on.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!