Capital.ba

Privrednici se nadaju boljoj godini

20.12.2011. / 8:35

VRANJE, Preduzetnici iz Pčinjskog okruga, godinu za nama ocjenjuju kao jednu od najtežih u poslovanju u ovoj deceniji.

Za sve proizvodne firme jedan od najvećih problema je naplata prodate robe. Uprkos ekonomskoj krizi, većina očekuje da će im 2012. biti bolja.
– Ove godine bilo je izuzetno teško poslovati. U prosjeku, godišnje preradimo milion i po litara mlijeka i nije bio problem da se proizvede i plasira proizvod. Problem je naplata. Čak 70 odsto radnog vremena trošim na naplatu potraživanja – kaže Milan Veličković, vlasnik mljekare „Veličković“ u Surdulici.
Njegovo mišljenje dijeli i Dragan Aleksić iz Vranja, vlasnik fabrike stočne hrane „Nutriko“ i vinarije „Aleksić“.
– Bavljenje privatnim poslom u Srbiji nije lako. Osnovni problem je finansijska nedisciplina na domaćem tržištu. Uostalom, činjenica je da je država najveći dužnik, od koje se najteže naplaćuje – kaže Aleksić. – Očekujem da naredna godina bude bolja, jer je iz državnog vrha najavljeno da će u sljedećoj godini prioritet biti ekonomija.
Uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi koja se odrazila i na male kompanije, privatnici sa juga Srbije smatraju da će 2012. godina donijeti stabilnost. Očekuju pomoć države kako bi firme koje uspješno posluju opstale na tržištu.
– Iako se najavljuje da će 2012. biti još teža, siguran sam da teže ne može biti. Konačno smo ekonomsku kizu prihvatili kao realnost. Uspjeh je da opstanemo na tržištu. Zato se nadam da će država nešto konkretnije uraditi kako bi olakšala poslovanje kompanija, posebno na jugu Srbije gdje je posljednjih godina mnogo ljudi ostalo bez posla. Dosadašnje priče o subvencionisanim kreditima djeluju kao dobar politički marketing – smatra Nedžat Beljulji, vlasnik „Elhan komerca“, jedne od najuspješnijih kompanija u Bujanovcu.
Konkretniju pomoć od države očekuje i Radovan Stanković, vlasnik uspješne firme za prozvodnju radne i dječije odjeće „Mikromodeli“, koja zapošljava 126 radnika tekstilne struke, sa prosječnom platom od oko 18.000 dinara.
– Neuspješna naplata potraživanja povlači sa sobom dugovanja prema dobavljačima i prema državi. Tako ulazimo u začaran krug. Smatram da bi država trebalo da obrati pažnju na mala i srednja preduzeća. Kada bi, recimo, moja davanja državi za doprinose bila manja, razliku bih uplaćivao radnicima. Nadam se da će se država u sljedećoj godini pažljivije odnositi prema problemima vlasnika privatnih kompanija. Nepravičan je taj odnos u kom se drugačije tretiraju državne firme, kojima se otpisuju dugovanja – smatra Stanković.

Uspjeh i pozitivna nula
Jedna od rijetkih dama koja se nalazi na čelu privatne firme za proizvodnju pločastog namještaja „Morava enterijeri“ iz Ćukovca kod Vranja, Zorica Jovčić, poput njenih kolega smatra da je ovo bila jedna od težih godina za posao. – Nije lako raditi u ovakvom ekonomskom ambijentu. Na kraju mjeseca, kada izmirim sve obaveze prema 22 zaposlenih i prema državi, smatram da sam uspjela. Izborili smo se za tržište, ali je naplata prodatih proizvoda gorući problem – kaže Jovčićeva. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!