Capital.ba

Privreda Južne Koreje prestiže Francusku i Japan za četiri godine

09.06.2014. / 19:31

juzna korejaNJUJORK, Privreda Južne Koreje će u naredne četiri godine prestići Japan i Francusku prema jednom od ključnih pokazatelja – bruto domaćem proizvodu (BDP) po stanovniku, prognozirala je međunarodna rejting agencija Mudiz investors servis (Moody”s Investors Service). 

Danas Južna Koreja zauzima četvrto mjesto u Aziji po ukupnom obimu BDP. Pri tome, u posljednjih pet godina tempo rasta BDP po stanovniku prema paritetu kupovne moći bio je veći od srednjeg godišnjeg pokazatelja u grupi 32 zemlje sa prihodom po stanovniku većim od 30.000 dolara, prenio je Volstrit džornal.

BDP po stanovniku po paritetu kupovne moći u Južnoj Koreji skočiće sa 31.950 dolara u 2012. godini na 38.451 dolar u 2018. godini, prognozira Mudiz.

U Japanu će se taj pokazatelj za pomenuti period povećati na 37.826 dolara, u Francuskoj na 37.647. U SAD se očekuje da poraste do približno 60.000 po stanovniku.

Brzi tempo rasta BDP po stanovniku ugrožen je u Južnoj Koreji visokim nivoom zaduženosti domaćinstava, međutim Mudiz očekuje da će vlasti preduzeti potrebne mjere da spriječe dospijevanje zaduženosti na opasan nivo.

U februaru je predsjednik države Pak Kin He objavio plan ekonomskog razvoja zemlje, predviđajući rast BDP po stanovniku u nominalnoj vrijednosti na 40.000 dolara u doglednoj budućnosti, sa 26.000 dolara u 2013. godini.

S obzirom na pozitivne makroekonomske podatke i pokazatelje finansijskog tržišta Južne Koreje Mudiz je može skinuti sa spiska zemalja sa privredama u razvoju (emerging) i uključiti je na listu razvijenih (developede) zemalja. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!