Capital.ba

Privreda Japana napreduje uprkos trgovinskom deficitu

22.05.2013. / 10:01

japanTOKIO, Centralna banka Japana je saopštila da se treća po veličini svjetska privreda oporavlja zahvaljujući rastu tražnje iz drugih zemalja i snazi na domaćem tržištu, iako je trgovinski deficit u aprilu uvećan deseti mjesec zaredom.

Banka Japana je današnji sastanak okončala odlukom da ne mijenja strategiju udvostručavanja novčane mase da bi se postigla ciljana inflacija od dva odsto i pokrenula ekonomija nakon dvije decenije stagnacije, prenijela je agencija AP. Banka je, međutim, navela da postoji visok nivo neizvjesnosti koji okružuje japansku privredu, kao i da cijene još uvijek ne pokazuju znakove rasta.
Japanska privreda je u posljednjem kvartalu zabilježila rast od 3,5 odsto, ali je napredak u povećanju izvoza, podsticanju poslovnih investicija i rasta plata usporen. Slabljenje jena nakon agresivnog monetarnog labavljenja pomoglo je u stabilizaciji izvoza, koji je u aprilu na godišnjem nivou porastao za 3,8 odsto, ali i podiglo troškove uvoza. Trgovinski deficit skočio je za gotovo 70 odsto u aprilu u odnosu na isti mjesec lani, na 89,9 milijardi jena (8,6 milijardi dolara), pokazuju preliminarni podaci Ministarstva finansija u Tokiju. Japanski trgovinski deficit je u protekloj fiskalnoj godini, okončanoj u martu, dostigao rekordnih 83,4 milijarde dolara, prije svega zbog rasta uvoza, teritorijalnih tenzija sa Kinom i slabe tražnje iz krizom pogođene Evrope.
U aprilu je izvoz vrijedio 56,3 milijarde dolara, ali je uvoz uvećan za 9,4 odsto na 64,9 milijardi dolara. Jen je izgubio više od 20 odsto vrijednosti u odnosu na dolar i evro, što je podiglo troškove uvoza sirove nafte, gasa i drugih sirovina. Tanjugbiz.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!