Capital.ba

Pristanište od 15 miliona evra u Kostolcu

25.11.2012. / 7:30

BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije ugovorila je izradu idejnog projekta pristaništa u Kostolcu, čija je izgradnja planirana u sklopu revitalizacije i modernizacije proizvodnih elektroenergetskih kapaciteta u Kostolcu, koji se finansiraju iz prve faze kineskog kredita.

Izgradnja pristaništa za potrebe PD „TE-KO Kostolac“ planira se za kraj naredne, a završetak tokom 2014. godine. Vrijednost projekta izgradnje pristaništa za potrebe EPS-a procjenjuje se na iznos između 13 i 15 miliona evra, a za proširenje pristaništa i za javno-komercijalne poslove potrebno je obezbjediti još oko 8,2 miliona evra.

Radna grupa za praćenje i realizaciju izrade projektne dokumentacije pristaništa u Kostolcu održala je sastanak u prostorijama PD „TE-KO Kostolac“, na kojem je predstavljen idejni projekat za pristanište.

Na prezentaciji je bilo riječi i o mogućim tehničkim rješenjima utovara i istovara materijala, kao i o daljim aktivnostima na obezbjeđivanju potrebnih dozvola nadležnih organa za implementaciju projektne dokumentacije.

– Pristanište se gradi za potrebe EPS-a, s mogućnošću proširenja i za javno-komercijalne poslove. Konkretno za potrebe PD „TE-KO Kostolac“ dovozio bi se kamen za potrebe postupka odsumporavanja dimnih gasova, a odvozili bi se pepeo i gips, i to u količinama koje nisu isplative za drumski saobraćaj. Sve analize pokazuju da su ulaganja ekonomski i finansijski opravdana. Za javno-komercijalne poslove biće rezervisan prostor duž obale Kanala od 500 metara, što može predstavljati ozbiljan privredni potencijal za lokalnu zajednicu – rekao je Dragomir Jeftić, građevinski inženjer iz firme „Exting“, koja je obradila idejni projekat.
Pristanište za potrebe EPS-a, odnosno Privredno društvo „Termoelektrane i kopovi Kostolac“ biće locirano na prostoru nekadašnjeg zimovnika, ispod restorana „Čarda“. Na lijevoj i desnoj strani obale akvatorijuma, gledano s puta prema Dunavcu, biće izgrađeno ukupno 220 metara vertikalnog keja na kojem će se odvijati utovar i pretovar opreme, kamena, pepela, gipsa i uglja u količini do 600.000 tona godišnje, kazao je Jeftić.
Rokovi
Ovo idejno rješenje urađeno je u skladu sa zahtjevima i potrebama PD „TE-KO Kostolac“ i uslovima definisanim prostornim generalnim planom grada Požarevca i planom posebne namjene Privrednog društva „Termoelektrane i kopovi Kostolac“. Po riječima rukovodioca radne grupe Predraga Rajkovića, rok za izradu studije i idejnog projekta je februar naredne godine, a uporedo će se raditi i na izradi glavnog projekta, koji treba da se završi do juna 2013. godine. Blic

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!